Jeśli nie France Telecom - to obligacje

Ministerstwo skarbu poinformowało, że gdyby France Telecom nie skorzystał do końca lipca z opcji kupna 10% akcji TP S.A., przeprowadzona zostanie emisja obligacji polskiego telekomu.

Minister skarbu, Aldona Kamela-Sowińska poinformowała, że alternatywą dla objęcia w ramach zeszłorocznej opcji 10-proc. pakietu akcji TP S.A. przez francuski koncern jest emisja obligacji zamiennych na akcje spółki skierowana do banków inwestycyjnych.

Oferta Ministerstwa Skarbu dla FT zakłada sprzedaż 10% akcji TP SA po cenie 38 zł za sztukę i kolejnych 6% po cenie rynkowej. Od zawarcia w lipcu ub.r. porozumienia z FT, które przyznało FT wspomnianą opcję, akcje TP S.A. spadły o 60%. Ostatnio kurs TP SA był zbliżony do poziomu z początku jej notowań i sięgnął nawet 15,8 zł. Na zamknięciu GPW w piątek za walory TP S.A. płacono 16,4 zł.

Decyzję o emisji obligacji będą musiały zatwierdzić władze operatora. Największymi akcjonariuszami są Skarb Państwa - 35%, FT - 25% , Kulczyk Holding - 10% i Bank of New York - 10% (depozytariusz GDR-ów). W zeszłym tygodniu przedstawicielom skarbu nie udało się przeforsować na WZA decyzji o wypłacie dywidendy z zysku operatora za 2000 r.

<i>Źródło: Reuters</i>