Jesienna ofensywa RIAA - 762 podejrzanych

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego, kontynuuje politykę pozywania użytkowników sieci P2P dystrybuujących nielegalnie pliki muzyczne. Przedstawiciele RIAA poinformowali o kolejnej fali oskarżeń, dotyczących tym razem aż 762 osób.

Od momentu rozpoczęcia agresywnej kampanii pozywania najbardziej aktywnych użytkowników sieci P2P, na celowniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego, znalazło się już prawie 5400 osób. W ostatniej grupie pozwanych znaleźli się studenci z 26 różnych uczelni, w których powszechny dostęp do szerokopasmowej Sieci i dość niskie przychody studentów, doprowadziły do eksplozji popularności sieci bezpośredniej wymiany plików.

Część uczelni w obliczu presji ze strony RIAA, zdecydowała się ograniczyć swobodną wymianę plików. Co najmniej 20 z nich przystąpiło do programu oferującego studentom dostęp do zasobów internetowego sklepu muzycznego Roxio - Napstera.

RIAA nie zna na razie personaliów pozwanych użytkowników, jedynie numery IP ich komputerów. W toku postępowania dodatkowe dane uzyskiwane są od dostawców internetowych, za pozwoleniem sądu. Stowarzyszenie poinformowało również o 68 przypadkach już zidentyfikowanych użytkowników, którzy odmówili podpisania ugody. W większości przypadków zarzut łamania praw autorskich postawiony przez RIAA, wiąże się z koniecznością zapłaty 5000 USD odszkodowania.