Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Jeden na czterech internautów kradnie

Tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego właśnie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego. Zdaniem przedstawicieli MPAA, pobieranie z Sieci nielegalnych kopii filmów, między innymi negatywnie wpływa na wyniki sprzedaży DVD.

Badanie, które zostało przeprowadzone przy współudziale firmy OTX, na próbie 3600 internautów z ośmiu krajów (Australia, Francja, Niemcy, Włochy, Korea Południowa, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) wykazało, iż ponad 50% ankietowanych w ciągu ostatniego roku, chociaż raz pobierało chroniony prawami autorskimi materiał z Internetu. Co więcej, 17% badanych pobierających filmy z Sieci przyznało, że w związku z tym chodzi rzadziej do kina, a 26% rzadziej kupuje filmy na DVD.

Co ciekawe, największe obawy MPAA związane są z ekspansją szerokopasmowego Internetu, który stwarza idealne warunki do szybszego pobierania z Sieci plików o dużym rozmiarze (w tym również i filmów). Dla przykładu podaje się statystyki dotyczące Korei Południowej - ponad 98% populacji tego kraju korzysta z szerokopasmowego Internetu, a 60% przyznaje się do pobierania filmów z Sieci i rzadszego odwiedzania sal kinowych.

Sen z powiek spędza przedstawicielom MPAA również nastawienie konsumentów: z raportu wynika bowiem, że 69% nie wierzy w to, że pobieranie nielegalnie udostępnianych filmów z Internetu stanowi jakiekolwiek zagrożenie, 50% zamierza robić to nadal, a 17% ankietowanych nie mających do tej pory do czynienia z tego typu praktykami, planuje się nimi parać w przyszłości. Pobieranie filmu z Sieci jeszcze przed jego oficjalną, kinową premierą popiera 38% badanych.

Więcej informacji: http://www.mpaa.org