Jeden na czterech internautów kradnie

Tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego właśnie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego. Zdaniem przedstawicieli MPAA, pobieranie z Sieci nielegalnych kopii filmów, między innymi negatywnie wpływa na wyniki sprzedaży DVD.

Badanie, które zostało przeprowadzone przy współudziale firmy OTX, na próbie 3600 internautów z ośmiu krajów (Australia, Francja, Niemcy, Włochy, Korea Południowa, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) wykazało, iż ponad 50% ankietowanych w ciągu ostatniego roku, chociaż raz pobierało chroniony prawami autorskimi materiał z Internetu. Co więcej, 17% badanych pobierających filmy z Sieci przyznało, że w związku z tym chodzi rzadziej do kina, a 26% rzadziej kupuje filmy na DVD.

Co ciekawe, największe obawy MPAA związane są z ekspansją szerokopasmowego Internetu, który stwarza idealne warunki do szybszego pobierania z Sieci plików o dużym rozmiarze (w tym również i filmów). Dla przykładu podaje się statystyki dotyczące Korei Południowej - ponad 98% populacji tego kraju korzysta z szerokopasmowego Internetu, a 60% przyznaje się do pobierania filmów z Sieci i rzadszego odwiedzania sal kinowych.

Sen z powiek spędza przedstawicielom MPAA również nastawienie konsumentów: z raportu wynika bowiem, że 69% nie wierzy w to, że pobieranie nielegalnie udostępnianych filmów z Internetu stanowi jakiekolwiek zagrożenie, 50% zamierza robić to nadal, a 17% ankietowanych nie mających do tej pory do czynienia z tego typu praktykami, planuje się nimi parać w przyszłości. Pobieranie filmu z Sieci jeszcze przed jego oficjalną, kinową premierą popiera 38% badanych.

Więcej informacji: http://www.mpaa.org