Java Developer – jak nim zostać i na czym polega jego praca?

Programista to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów w branży IT. Aby nim zostać, potrzeba konkretnej wiedzy, a nierzadko też sporego doświadczenia. Jakie wymagania stoją przed Java Developerami i ile można zarobić na takim stanowisku?

Kim jest Java Developer?

Java Developer to osoba zajmująca się programowaniem. Używa do tego języka Java, który jest jednym z najpopularniejszych w branży. Może tworzyć nowe aplikacje czy programy, a następnie wprowadzać w nich modyfikacje i naprawiać błędy. Odpowiada również za aktualizacje czy dodawanie nowych funkcji. To od niego zależy, jak będzie funkcjonować dany kod.

Język Java wykorzystuje się m.in. do pisania aplikacji na urządzenia z systemem Android. Na tym kodzie bazuje także sporo oprogramowań webowych i technologii Big Data. Możliwości rozwoju na stanowisku są ogromne i dość szybko da się zwiększać swoje zarobki oraz umiejętności.

Jak zostać Java Developerem?

Każdy kandydat chętny na zostanie programistą musi poznać wymagania na Java Developera. Na początku ścieżki zawodowej podstawą jest znajomość języka Java i przynajmniej jego najważniejszych funkcji. Bardzo ambitne osoby mogą wybrać naukę na własną rękę dzięki dostępnym w sieci materiałom, ale najskuteczniejszym sposobem jest zapisanie się na kurs specjalistyczny z doświadczonymi programistami. Takie szkolenia są dość kosztowne, ale to inwestycja w rozwój, która z pewnością zwróci się w przyszłości.

Aby zostać Java Developerem, trzeba też znać narzędzia Java Testing Tools, które pomagają w wyszukiwaniu błędów w oprogramowaniach. Pracodawcy zwrócą uwagę na CV, w którym znajdą się dowody na praktyczne umiejętności kandydata. Przykładem jest link do stworzonej własnoręcznie aplikacji. Może być bardzo prosta, ale ważne jest to, aby pokazać, że naprawdę potrafi się posługiwać danym językiem. Ponadto programista musi znać język angielski i rozumieć zasady funkcjonowania frameworków.

Ile może zarobić Java Developer?

Java Developer zarabia coraz więcej wraz ze wzrostem swojego doświadczenia. Głównym czynnikiem wpływającym na wynagrodzenie jest tzw. seniority, które dzieli się na trzy poziomy – Junior, Mid i Senior. Dane z drugiej połowy 2022 roku pokazują, że zakresy wynagrodzeń wyglądają następująco:

  • Junior – od 6 583 do 10 000 złotych na umowie o pracę i od 8 000 do 11 630 złotych w ramach B2B;
  • Mid – od 12 000 do 18 700 złotych na umowie o pracę i od 16 800 do 24 000 złotych w ramach B2B;
  • Senior – od 16 000 do 23 000 złotych na umowie o pracę i od 21 000 do 28 000 złotych w ramach B2B.

Są to jedynie dane orientacyjne, ponieważ wypłaty są nierzadko nawet większe. Wszystko zależy od umiejętności kandydata, jego obowiązków, a także firmy, z którą współpracuje. Specjaliści doskonale znający Javę mogą zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, a na dodatek pracować w pełni zdalnie. Z tego powodu tak wiele osób ubiega się o posady programistów. Zapotrzebowanie na developerów cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.