Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ja Ci dam "Merry Christmas"...

Nowa wersja rozprzestrzeniającego się poprzez pocztę elektroniczną robaka internetowego Zafi.D, wraz ze świątecznymi życzeniami, infekuje systemy z rodziny Windows po otwarciu załącznika w formacie ZIP, zawierającego złośliwy kod.

Zafi.D może się pojawić w naszej skrzynce pocztowej pod postacią wiadomości z tytułem "Merry Christmas". Robak poza pozdrowieniami w tytule generuje również wiadomość o treści "Happy Holidays" podpisaną przez "Jaime". Czołowe firmy antywirusowe (między innymi McAfee, Sophos oraz Computer Associates International) poinformowały już na swoich stronach o nowym robaku i zaktualizowały definicje oprogramowania.

Podczas gdy specjaliści z Computer Associates przechwycili już ponad 100 przesyłek z robakiem Zafi.D, w ręce ekspertów z McAfee trafiło około 50 tych 'świątecznych insektów', z czego większość ma korzenie europejskie. Obie firmy oceniły zagrożenie robakiem na średnie (Medium).

Jak większość tego typu robaków internetowych, Zafi.D modyfikuje konfigurację maszyn pracujących pod kontrolą systemu Windows, wyłączając oprogramowanie antywirusowe. Następnie przeszukuje książki adresowe programów pocztowych i przy pomocy wbudowanego mechanizmu SMTP wysyła swoją kopię wraz z załącznikiem do kolejnych komputerów w sieci.

Jak twierdzi Stefania Ribaudo, szef eTrust Security Management, Zafi.D jest idealnym przykładem wykorzystania socjotechniki przez twórców wirusów. W okresie przedświątecznym, gdy na skrzynki pocztowe użytkowników trafiają setki życzeń od znajomych, przyjaciół i rodziny, nie sposób nie skusić się do otwarcia takiej wiadomości.