Internetowy Pieniądz

Serwis Pieniądz.pl jest internetową mutacją miesięcznika ekonomicznego o tym samym tytule. Wpływa to zarówno dodatnio, jak i ujemnie na jego jakość.

Serwis Pieniądz.pl jest internetową mutacją miesięcznika ekonomicznego o tym samym tytule. Wpływa to zarówno dodatnio, jak i ujemnie na jego jakość.

Walorem #Pieniądzą.pl# jest duża część publicystyczna zaczerpnięta z „papierowej” wersji publikacji. Jakości tekstów tutaj nie rozpatrujemy, ale można docenić ich ilość i różnoraką tematykę. Niekiedy brakuje tego w portalach finansowych. Materiały te są zgromadzone w archiwum obejmującym wydania „Pieniądza” od maja 1999 r. do października 2000 r.

Druga natomiast część, to serwis informacyjny dotyczący instytucji finansowych w Polsce. Standardowo obejmuje giełdę, banki, ubezpieczycieli, biura maklerskie, fundusze emerytalne itp. Ich zawartość jest dosyć uboga, co jednak nie w każdym przypadku odbiega od poziomu innych podobnych serwisów. Składają się na nią proste wykazy instytucji z linkami do stron internetowych. Dział „Kursy walut” oparty jest na zewnętrznych źródłach informacji. Dział „Giełda” myli swoją nazwą. Nie znajdziemy tam nic ponad dane teleadresowe (i maklera-specjalistę) spółek i funduszy z rynku podstawowego warszawskiej giełdy. Generalnie rzecz ujmując w tej części serwisu nie bardzo widać jakąkolwiek „wartość dodaną” od redakcji. Uzupełnia ją prosty podręcznik podstawowej wiedzy dla przyszłego inwestora. To wszystko razem sprawia, że przeznaczona jest dla bardzo amatorskiego „finansisty”. Specjalista nie ma tu czego szukać.

Dla tak zwanych ciułaczy jest też przeznaczone inne narzędzie pod nazwą „Portfel inwestora”, które można uznać za propozycję bardzo ciekawą. Pozwala ona na symulację inwestycji w kilka różnego rodzaju instrumentów finansowych. Zawodowemu ekonomiście na pewno to nie wystarczy, ale niezdecydowanemu drobnemu inwestorowi może pomóc w podejmowaniu decyzji. Dla witryny natomiast to możliwość zbierania danych teleadresowych i osobowych w drodze rejestracji użytkowników.

Witryna organizuje również konkurs z cyklu „zainwestuj wirtualne pieniądze”. Kolejny dowód na to, kto przede wszystkim mieści się w kręgu jej zainteresowań. Główna nagroda wskazuje na dobre kontakty ze sponsorami.

Serwis na tle konkurencji wypada dosyć skromnie. Być może jest to spowodowane służebną rolą wobec miesięcznika.