Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Internet zniszczy wydawców?

Analitycy oceniają, że w najbliższych latach wydawcy książek i firmy fonograficzne stracą miliardy dolarów, ponieważ ich klienci będą publikować swoje utwory w Internecie.

Firma badawcza Forrester Research prognozuje, że do 2005 r. wydawcy na świecie będą tracili co roku 1,5 mld dolarów, firmy fonograficzne – 3,1 mld dolarów. Przyczyną będzie coraz powszechniejsze publikowanie utworów w Internecie.

Jak wynika z ostatnich badań, piractwo powoli przestaje być główną przyczyną strat. Coraz większy negatywny wpływ na przychody wydawców mają sami artyści i autorzy. Na przykład Steven King postanowił publikować tylko w Internecie. Zespoły Smashing Pumpkins i Offspring wydały swoje ostatnie albumy w formacie MP3, pozbawiając wydawców marży.

Taka strategia jednak jest korzystna zarówno dla wykonawców i pisarzy jak i odbiorców. Jedni oszczędzają na pośrednikach i uzyskują większe obroty, drudzy otrzymują towar po niższej cenie. Badania także wykazały, że coraz popularniejsze stają się internetowe systemy wzajemnej wymiany zbiorami np. muzycznymi.

Analitycy są zdania, że próby zwalczania firm typu Napster za pomocą sądu nie mają sensu. Znacznie skuteczniejsza byłaby zmiana strategii firm, które z trudem przystosowują się do wyzwań nowej gospodarki.