Internet w platformach cyfrowych

Od nowego roku klienci wszystkich polskich platform telewizji cyfrowych będą mieli zapewnione usługi internetowe.

UPC Telewizja Kablowa i Wizja TV, spółki UPC Polska, we współpracy z chello broadband wprowadziły 11 grudnia 2000 roku nową usługę – dostęp do Inernetu przez satelitę. Jest to szybki, szerokopasmowy i stały dostęp do Internetu z telefoniczną ścieżką zwrotną. Żądanie informacji odbywa się przez tradycyjne łącze telefoniczne, natomiast odpowiedź dociera poprzez szybkie łącza satelitarne. Usługa jest oferowana abonentom Wizji TV pod nazwą chello satelitarne. Do korzystania z usługi niezbędny jest komputer i modem, telefon stacjonarny i zestaw satelitarny Wizji TV oraz specjalna karta internetowa, dostarczana przez Wizję TV. Za korzystanie z chello satelitarnego trzeba opłacać miesięczny abonament (149 zł), bez dodatkowych kosztów telefonicznych. Abonenci chello mają dostęp do portalu chello w języku polskim, poczty elektronicznej, mogą również zamieszczać własne strony WWW (do 10Mb) bez dodatkowych opłat.

Polski Canal Plus od stycznia przyszłego roku będzie oferował wszystkim abonentom Cyfry Plus dostęp do Internetu. Będą oni mogli łączyć się z Siecią za pośrednictwem telewizora, dekodera i telefonu, bez konieczności posiadania komputera. Wszystkie dekodery Cyfry Plus mają wbudowane modemy. Na razie dostępne będą tylko wybrane strony internetowe m.in. działający od listopada portal Canal Plus. Ruszy także usługa home-banking, trwają prace przygotowawcze nad zapewnieniem bezpieczeństwa transakcji finansowych. Canal Plus prowadzi rozmowy z dziesięcioma największymi polskimi bankami w celu udostępnienia ich produktów swoim abonentom. Cyfra Plus ma w planach zapewnienie swoim 340 tysiącom abonentów możliwości dokonywania zakupów za pośrednictwem platformy cyfrowej i dostępu do poczty elektronicznej. Usługi te będą dostępne w ramach opłaty abonamentowej, bez dodatkowych kosztów. Na razie nie znane są jeszcze konkretne terminy udostępnienia poszczególnych usług.

Od stycznia także Polsat będzie oferować usługi łączące możliwości Inernetu i telewizji. Dostęp do Internetu będzie się odbywał poprzez platformę cyfrową Polsatu, której najnowsze modele mają wbudowane modemy. Jak powiedział nam przedstawiciel Polsatu, dekodery umożliwiające dostęp do usług internetowych są dopiero produkowane, ale zostaną wprowadzone na rynek do początku przyszłego roku. Koszt miesięcznego abonamentu wyniesie 15 zł. W ofercie będzie dostępna telewizja na żądanie, dostęp do Internetu, poczta elektroniczna i tele-banking (tylko dla klientów Invest Banku). Dostęp do Internetu będzie zapewniony przez modem i linię telefoniczną. Polsat Cyfrowy ma obecnie 110 tys. abonentów.