Internet w Polsce ma już 17 lat

Jak podaje NASK, dziś mija 17 lat od dnia wymiany pierwszych wiadomości między Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. Wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek Internetu w Polsce. Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania Internetu w Polsce, NASK był jego jedynym operatorem. Dopiero w 1995 roku do gry wkroczyła Telekomunikacja Polska udostępniając POLPAK-T.

Internet w Polsce ma już 17 lat
Polska w Sieci - początki

"Przełom roku 1989 stał się przełomowy i w tej dziedzinie. Frode Greisen z duńskiej części EARN oraz Ira Fuchs z amerykańskiego BITNET-u skierowali pismo do Departamentu Handlu USA (Dep. of Commerce) w sprawie zgodności z prawem podłączenia krajów z Europy Wschodniej. Wiosną 1990 r. otrzymali odpowiedź, iż nie ma podstaw prawnych do zabronienia takiej działalności. Embargo COCOM dotyczyło bowiem sprzętu i oprogramowania. Sieci komputerowe nie były tam wymienione. Uznano więc, iż skoro są pomiędzy Zachodem a Wschodem połączenia telefoniczne, to i komputerowe też mogą być" - wspomina Elisabeth Porteneuve, wiceprezes francuskiej części EARN w 1990 r., która brała udział w rozmowach prowadzonych przez polskich i zachodnich naukowców o podłączaniu Polski do akademickich sieci.

Za datę pełnego podłączenia do Internetu uważa się okolice 20 grudnia 1991 roku, kiedy to Stany Zjednoczone zdjęły wszelkie ograniczenia w łączności. W tym momencie w polski Internet były już wpięte lokalne sieci Wydziału Fizyki UW , Obserwatorium Astronomicznego UW, Centrum Astronomicznego PAN, krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej, a także pojedyncze komputery Uniwersytu Jagiellońskiego i oczywiście centralny węzeł łączności, zlokalizowany w budynku Centrum Informatycznego UW. Do podłączenia była już prawie gotowa sieć Politechniki Warszawskiej.

Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania Internetu w Polsce, NASK był jego jedynym operatorem. Dopiero w 1995 roku do gry wkroczyła Telekomunikacja Polska udostępniając POLPAK-T. Pierwsze połączenie ustanowione między Polską, a Danią miało prędkość 9600 bps. W 1992 roku zestawiono połączenie satelitarne ze Szwecją o prędkości 38400 bps. W tym samym roku nawiązano również łączność z Wiedniem (64 kbps). W 1996 roku NASK udostępnił 3-megabitowe łącze ze Stanami Zjednoczonymi. Obecna, łączna przepustowość łączy zagranicznych NASK przekracza 2 Gbps.

Polecamy także lekturę artykułów:

"Chcieli podłączać cały świat", w którym Elisabeth Porteneuve z EARN wspomina jak tuż po upadku Żelaznej Kurtyny wyglądało podłączanie Polski do globalnych sieci komputerowych z perspektywy "Zachodu".

"PLEARN - zanim nastał Internet" - w którym inżynier Andrzej Smereczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, wówczas Krajowy Koordynator Sieci EARN opowiada, jak wyglądało to z polskiej perspektywy, ile trzeba było się napracować i rozwiązać problemów ludzkich oraz technicznych.

"Polski Internet wymyślili fizycy i astronomowie" - dyrektor NASK prof. Maciej Kozłowski wspomina jak oraz opowiada o powstaniu pierwszego polskiego dostawcy Internetu, czyli właśnie NASK-u.

"Pierwszy polski internauta" - czyli opowiedzianą przez fizyka Rafała Pietraka historię pierwszego e-maila wysłanego za granicę w sierpniu 1991 r. i związanych z tym perypetiach.