Internet przez satelitę

W sobotę 27 września francuska rakieta Ariane 5 wyniosła w przestrzeń kosmiczną satelitę, który zapewni mieszkańcom Europy szerokopasmowy dwukierunkowy dostęp do Internetu.

Satelita E-Bird jest własnością francuskiej spółki Eutelsat SA i był jednym z trzech obiektów kosmicznych jakie zostały umieszczone w kosmosie przez rakietę Ariane 5 (lot 162). Start rakiety miał miejsce w sobotę o 23:14 czasu GMT. Cała operacja odbyła się w European Space Center w Kourou (Gujana Francuska). Na pokładzie rakiety znajdowały się też dwa inne obiekty: indyjski satelita telekomunikacyjny Insat-3E i próbnik kosmiczny Smart-1 (własność European Space Agency).

Satelita E-Bird zawisł w takim miejscu kosmosu, że Europejczycy mają zapewniony szerokopasmowy dostęp do Internetu (transmitując dane w trybie dwukierunkowym) po zainstalowaniu anteny mającej średnicę ok. 1 metra.

W skład satelity wchodzi 20 transponderów pracujących w pasmach częstotliwości od 11 GHz do 14,5 GHz (pasmo Ku). Cztery transpondery odbierają sygnały od użytkowników i łączą ich za pośrednictwem Eutelsatu z Internetem, a pozostałe szesnaście transponderów transmituje sygnały w odwrotnym kierunku (Internet-użytkownicy).

Konwencjonalne usługi internetowe świadczone przez satelity pracują w ten sposób, że łączność w kierunku abonet-Internet (upload) jest obsługiwana przez linie telefoniczne (mamy tu więc do czynienia z połączeniem wąskopasmowym), a dopiero łączność w kierunku Internet-abonet (download) nosi znamiona połączenia szerokopasmowego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dużo trudniej jest transmitować sygnał do satelity (co wymaga stosowania skomplikowanych technologii) niż w odwrotnym kierunku. Stąd ta asymetria.

Satelita został umieszczony nad Afryką centralną (wschód - 33 stopnie), a emitowany przez niego sygnał pokrywa wszystkie kraje Unii Europejskiej i sąsiadujących z nią krajów, od Skandynawii do północnych wybrzeży Afryki, i od Atlantyku do krajów Europy Wschodniej i Turcji.

Eutelsat szacuje, że w Unii Europejskiej ok. 40 procent małych i średnich przedsiębiorstw (a jest ich na terenie Unii 26 milionów) nie ma jeszcze szerokopasmowego dostępu do Internetu, a 10 procent znajduje się w takich miejscach, w których nie będzie można nigdy skorzystać z technologii DSL. Jedyną szansą jest wtedy satelita.