Internet na "korbkę"

Jesteś jedną z miliarda osób na świecie, nie podłączonych do prądu? Żyjesz jak w XIX wieku? Nie ma problemu! Dzięki technologii opracowanej przez Inveneo, za pomocą pracy własnych mięśni możesz wskoczyć od razu w XXI wiek.

Internet na "korbkę"

źródło: Inveneo.org

Inveneo to grupa "niepoprawnych" fascynatów upowszechniania technologii rodem z XXI wieku w krajach rozwijających się. Ich pomysł to napędzany jazdą na rowerze system, pozwalający korzystać z poczty elektronicznej, usług VoIP i przeglądać strony internetowe.

Sam system to połączenie Linuksa i Asteriska - open source'owej centrali telefonicznej typu PBX, Inveneo wykorzystało także tani i łatwy w obsłudze sprzęt. System bezprzewodowo przekierowywuje cały ruch, generowany przez użytkowników, do głównego koncentratora, podłączanego do istniejących central, znajdujących się w promieniu nawet do 150 km.

Tak naprawdę jazda na rowerze jest tylko dodatkowym, awaryjnym źródłem energii dla systemu, który korzysta z energii słonecznej. 15 minut jazdy rowerem pozwala na zgromadzenie energii, która pozwoli na przeprowadzenie godzinnej rozmowy telefonicznej poprzez VoIP.

Internet na "korbkę"

źródło: Inveneo.org

Ponieważ Inveneo jest organizacją non-profit i nie posiada środków na masowe upowszechnienie swojego projektu, stara się zainteresować nim pozarządowe organizacje, takie jak ActionAid. Przy pomocy tej ostatniej w technologię Inveneo zostanie wyposażonych kilka wiosek w Ugandzie.

Wprowadzenie rozwiązania na skalę masową być może poprawi poziom edukacji i wiedzy w krajach trzeciego świata.

Więcej informacji na stronie: Inveneo