Internet limitowany

Już niedługo internauci nie będą mogli pobierać z Internetu dowolnej ilości danych. Dostawcy usług szerokopasmowych ustalą bowiem limity danych pobieranych z Sieci.

Wraz z rozwojem infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu, rośnie też zainteresowanie sieciami P2P o których niedawno pisaliśmy szeroko na łamach "Internet Standard" (http://www.internetstandard.pl/kazaa/ ). To z kolei przekłada się na coraz częstsze "zapychanie" się Sieci i spowolnienie transmisji – nieraz nawet dość znaczne. Dlatego też eksperci z firmy badawczej Jupiter Research przewidują, że już niebawem większość dostawców Internetu (ISP) ustali limity na ilość danych jaką może pobrać z Sieci każdy użytkownik.

Analitycy z Jupiter Research uważają, że popularność serwisów P2P rośnie w zaskakującym tempie, a wraz z tym ilość danych przesyłanych pomiędzy komputerami ich użytkowników. Powoduje to znaczne obciążenia sieci szerokopasmowej. Według Jupiter Research, wielu europejskich ISP uważa, że około 50% ruchu w Sieci generowanego jest przez użytkowników systemów wymiany plików. Jak twierdzi Dan Stevenson, analityk Jupiter Research, sieci P2P przestają być zmartwieniem tylko i wyłącznie wytwórni płytowych i producentów filmów, ale stają się także kłopotliwe dla dostawców Internetu.

Wielu ISP rozważa więc możliwość wprowadzenia limitów ilości danych pobieranych z Sieci. Przekroczenie z góry ustalonego limitu wiązałoby się w większości przypadków z koniecznością dopłaty do abonamentu.