Internet TV - koniec klasycznej telewizji?

Internet TV - koniec klasycznej telewizji?

Tak wyglądały zestawy do odbioru telewizji w 1928 roku...

W połowie lat 50-tych na rynku pojawiły się pierwsze komercyjne kolorowe telewizory. W tych samych latach rozpoczęto sprzedaż odbiorników tranzystorowych a chwilę później, sterowanych przy pomocy zdalnego pilota. W Polsce oczywiście, na kolorowe, zdalnie sterowane telewizory przyszło czekać jeszcze kilka dekad. W 1962 roku następuje pierwsza transmisja z satelity a kilka lat później w USA powstają pierwsze firmy oferujące telewizję kablową. W roku 1971 Telewizja Polska nadaje pierwszy program w kolorze.

Jeżeli chodzi o telewizję, to do końca XX nie zmieniło się niemal nic. Oczywiście, pojawiały się coraz nowe technologie odbioru, coraz nowocześniejsze odbiorniki. Dostęp do niej był także dużo łatwiejszy niż kilkadziesiąt lat wcześniej. Pojawiały się również pierwsze nieśmiałe próby publikowania treści telewizyjnych w Internecie. Niestety, udział łącz szerokopasmowych był zbyt niski, aby nadawcy poważnie interesowali się tą metodą.

Internet TV - koniec klasycznej telewizji?

... a tak wyglądają dzisiaj: 102-calowa plazma Samsunga

Telewizja z Internetu

Ciekawe programy i stacje w Internecie

IDG TV - sekcja telewizyjna portalu IDG.pl. Pierwsza w Polsce telewizja IT!

Lemon TV - jedna z pierwszych, wyłącznie internetowych telewizji w Polsce, tworzona przez portal O2

iTVP - wirtualne przedłużenie Telewizji Polskiej

Digital Duo - program tworzony przez amerykańską edycję magazynu PC World.

Reuters Video - sekcja wideo agencji Reuters

Telewizja z Internetu dostępna jest najczęściej dzięki technologii strumieniowego przesyłania danych cyfrowych. Diametralnie zmieniłą ona podejście do multimediów w Internecie. Do niedawna, aby obejrzeć prezentację multimedialną, należało pobrać z Internetu odpowiedni plik i dopiero po tym odtworzyć jego zawartość. Przy krótkich filmach reklamowych nie stanowiło to większego problemu, pojawiał się on jednak przy dużych plikach takich jak filmy czy godzinne programy TV. Technologia strumieniowej transmisji danych pozwala na odtwarzanie zawartości multimedialnych prawie natychmiast po uzyskaniu do nich dostępu. Umożliwia więc transmisję obrazu telewizyjnego przez Internet niemal w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, pozwala na "wypożyczanie" filmów wideo on-line, oferując odtwarzanie zawartości multimedialnych na życzenie (Video on Demand).

Technologia strumieniowej transmisji danych polega na nieprzerwanym dostarczaniu użytkownikowi pakietów zawierających zakodowane fragmenty prezentacji multimedialnej. Otrzymane pakiety są buforowane celem zapewnienia płynności odtwarzanej prezentacji - okupione jest to pewnym opóźnieniem względem obrazu telewizyjnego odbieranego w sposób tradycyjny. Po zapełnieniu bufora, dane znajdujące się na jego dnie są rozkodowywane i prezentowane użytkownikowi, a dane napływające umieszczane są na jego wierzchu.

Aby w miarę komfortowo oglądać strumieniowane dane niezbędnym jest posiadanie łącza internetowego o przepustowości minimum 256 kb/s w stronę "do użytkownika" (download). Jest to aktualnie jedna ze standardowych ofert dostawców usług internetowych. Niestety podana przez dostawcę prędkość transmisji danych bardzo często nie odpowiada osiągom rzeczywistym, zwłaszcza w przypadku łączy asynchronicznych Z tego powodu warto samemu sprawdzić prędkość łącza internetowego. W tym celu nie jest wymagana instalacja żadnego oprogramowania pomiarowego, a jedynie wykorzystanie jednej z popularnych witryn oferujących usługę pomiary prędkości łącza. Doskonałymi przykładami będzie tu witryna Numion, przyjazna i łatwa w obsłudze.