Internet Economy Index: Kto ma Moc?

Kalifornia ma jej niewiele, tracą ją potencjalni klienci, a republikanie widzą jak władza dosłownie wymyka im się do demokratów.

Kalifornia ma jej niewiele, tracą ją potencjalni klienci, a republikanie widzą jak władza dosłownie wymyka im się do demokratów.

W zeszłym tygodniu mówiło się o mocy. Kalifornii brakuje energii elektrycznej, wciąż trwają zwolnienia, które kruszą siłę nabywczą Amerykanów, a administracja Busha osłabła, gdy senator z Vermont, James Jeffords, ogłosił, że opuszcza partię republikańską. Demokraci odzyskują tym samym większość w amerykańskim Senacie.

Internet Economy Index: Kto ma Moc?
Information Technology Association of America ocenia jednak, że zmiany polityczne mają na sytuację technologicznego sektora gospodarki wpływ znikomy. Z drugiej strony, sektor ten, ma dostateczną ilość powodów do obaw. Duże nakłady inwestycyjne, nie kompensowane dostatecznym popytem klientów powodują, że wielu producentów redukuje swoje plany. W kwietniu, trzymiesięczna średnia zamówień na urządzenia do produkcji podzespołów spadła na świecie do 712 mln USD. Jest to według danych Semiconductor Equipment and Materials International 41 proc. obniżka w stosunku do marca br.

Słaby popyt na produkty technologiczne odbił się także na innych rynkach. #Departament Handlu# USA poinformował w ub. czwartek, że sprzedaż nowych domów spadła w kwietniu do 894 tys., czyli o 9,5%. To największy spadek od kwietnia 1997 roku.

Rynki nadal pozostają w stagnacji, jakkolwiek notowania #Industry Standard 100# zyskały w tym tygodniu 6%. Wydatki na reklamę online pozostały niezmienne, za to poziom „prasowego szumu” wokół Sieci podskoczył nawet o 18 %, głównie w związku z nagłośnionymi w mediach sprawami internetowych oszustw i ataków na komputery prywatne i firmowe. #FBI# i amerykański #Departament Sprawiedliwości# wszczęły śledztwa łącznie w sprawie ponad 90 osób i firm, w związku z rosnącą skalą oszustw w Internecie.

Internet Economy Index dla tygodnia 21 - 25 maja br. wyniósł 4.