Internet 4G. Polska wreszcie w czołówce.

Polska jest czwartym krajem na świecie, w którym uruchomiono mobilny Internet najnowszej generacji. Projekt jest realizowany przez CenterNet i Mobyland, które wygrały w 2007 r. przetarg na częstotliwość komórkową 1800 MHz. Możliwe, że usługa będzie dostępna dla użytkowników jeszcze w tym roku.

CenterNet i Mobyland mają umowę o wspólnym korzystaniu z infrastruktury i uruchomiły właśnie komercyjną sieć mobilnego internetu działającego w technologii LTE. Umożliwia ona obecnie pobieranie danych z prędkością 153 Mbps, a docelowo do 326Mbps, oraz wysyłanie danych z prędkością 48 Mbps, a docelowo do 86Mbps.

Szybki internet bezprzewodowy ma być dostępny w całej Polsce, zarówno w aglomeracjach jak i mniejszych miejscowościach. "Jeszcze w sierpniu złożyliśmy w UKE 355 wniosków o pozwolenia radiowe, które najprawdopodobniej otrzymamy w dniu jutrzejszym. Nasze plany na koniec 2010 roku zakładają, że liczba działających stacji wzrośnie do 700, dzięki czemu sieć LTE obejmie swoim zasięgiem ponad siedem milionów osób" - powiedział Adam Kuriański, Prezes CenterNet i Członek Zarządu Mobyland.

Mobyland z CenterNetem są jednak tylko operatorami hurtowymi - muszą znaleźć firmę, która zaoferuje usługi detaliczne. Wtedy klienci tego operatora w pełni będą mogli docenić zalety nowej technologii. "Trwają poważne rozmowy z jednym partnerem i wstępne z dwoma innymi" - tłumaczy Kuriański. Jego zdaniem detalicznie usługa wystartuje jeszcze w tym roku.