Internauci odchodzą od wigilijnego stołu

Nie wiadomo, czy sposoby spędzania świątecznego czasu przez internautów można uogólnić na całe polskie społeczeństwo. Jedno można powiedzieć - internauci są coraz mniej przywiązani do bożonarodzeniowych obyczajów. Wolno ale nieubłaganie maleje liczba internautów, którzy spędzają Wigilię z rodziną w domu, rośnie liczba tych, którzy wyjeżdżają w tym czasie na wczasy lub spędzają Święta sami w domu.

Powiedzmy jednak jasno: zdecydowana większość, bo 96,8% internautów obchodzi Święta Bożego Narodzenia. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek ten zmniejszył się o 4 punkty procentowe.

76,6% respondentów badania "Internauci a święta Bożego Narodzenia" przeprowadzonego przez firmę badawczą Gemius zadeklarowało, że Święta spędzi z rodziną w domu. W ubiegłym roku było to 80,1%. Do rodziny wyjedzie tyle samo internautów, co w ubiegłym roku - 13,5%.

Coraz częściej internauci deklarują, że w okresie świątecznym muszą wypełniać obowiązki związane z pracą zawodową. Odpowiedzi takiej udzieliło ponad dwa razy więcej respondentów niż w roku 2004 - aż 5,3% badanych. W porównaniu z ubiegłym rokiem ponad dwukrotnie - z 0,4% do 1,1% wzrosła także liczba osób planujących w czasie Świąt wyjazd lub dłuższy odpoczynek.

Zwyczaje świąteczne są wciąż kultywowane, jednak wszystkie wymienione w badaniu Gemiusa "Internauci a święta Bożego Narodzenia" przez coraz mniejszy odsetek osób. Dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń czy spożywanie tradycyjnych potraw wigilijnych - jest coraz mniej oczywiste.

***

Badanie zrealizowano za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 18 do 21 listopada 2005. Analizą objęto 6 677 internautów w wieku co najmniej 15 lat, którzy wypełnili ankietę do końca. Uzyskane dane porównano do wyników analogicznego badania wykonanego w ubiegłym roku.