Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Interia i Gazeta: nie boimy się aliansu WP z Polsatem

Zacieśnienie współpracy między gdańskim portalem a stacją telewizyjną Polsat było ważnym znakiem dla rynku: kolejny ruch w stronę multimediów i kolejna próba łączenia nowego i starego medium. Interia, która wcześniej nawiązana współpracę z Polsatem i która ma wsparcie ze strony radia FRM FM, zaznacza, że nie boi się tego aliansu. W podobnym duchu wypowiada się Gazeta.pl, internetowe dziecko Agory.

W ostatnich dwóch dniach na antenie Polsatu w trakcie Wydarzeń pojawiły się odsyłacze do WP.pl, a na stronie portalu obejrzeć można telewizyjne wiadomości. To pierwsze tak mocne zbliżenie gdańskiej spółki z telewizją.

Teraz na rynku mamy potężny Onet ze wsparciem ITI, alians WP-Polsat, Interię z RMF FM i współpracą z Polsatem oraz Gazetę budowaną przez Agorę. W przypadku największych na rynku graczy każdy realizuje politykę symbiozy nowego medium ze starym.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, nawiązanie współpracy WP z Polsatem z pewnością zaostrzy walkę konkurencyjną na linii z Onetem. Czy nowy alians zepchnie na bok Interię, która dotychczas współpracowała z Polsatem?

"Teza o ustaniu współpracy pomiędzy telewizją Polsat a Interią to raczej nadinterpretacja informacji prasowej WP, niż rzeczywisty fakt" - zaznaczył Mariusz Kuziak, dyrektor marketingu Interia.pl - "Właśnie uruchomiliśmy intensywnie promowany na antenie stacji serwis dla czwartej edycji widowiska Idol, a niedawno powstała też witryna dla serialu 24 godziny. Nasza ramowa umowa z Polsatem w dalszym ciągu obowiązuje, ale też zgodnie z jej duchem w niektórych przypadkach Polsat ma prawo wyboru innego partnera. My zaś nie byliśmy szczególnie zainteresowani współpracą w zakresie współtworzenia serwisu internetowego dla programu Wydarzenia. Jako korzystniejszą dla jakości naszych serwisów informacyjnych postrzegamy współpracę naszej

dynamicznie działającej redakcji newsowej, ze znaną z wysokich standardów - a jednocześnie należącą do tej samej grupy kapitałowej - siatką dziennikarską RMF FM."

Również Gazeta zaznacza, że jest w pełni samowystarczalna, jeżeli chodzi o serwisy z bieżącymi wiadomościami. "W kwestii serwisów informacyjnych nie mamy żadnych kompleksów" - powiedział Paweł Wujec, zastępca szefa portalu Gazeta.pl - "Jesteśmy wspierani przez silne media, takie jak Gazeta Wyborcza, Metro, Radio Tok FM. Nasi użytkownicy mają najpełniejszy dostęp do informacji w polskim internecie. Dobrze, ze Wirtualna Polska i Polsat podjęły współpracę. Dzięki temu użytkownik ma większy wybór treści. My traktujemy obraz wideo jedynie jako uzupełnienie wiadomości, która jest podana pisemnie."

Prawda jest jednak też taka, że coraz powszechniejsze stają się mutimedia, więc niewykluczone, że przy coraz bardziej zwiększających się łączach, użytkownicy będą poszukiwać właśnie plików wideo. A czy wtedy nie będzie ryzyka, że Gazeta wypadnie z gry?

Trzeba przyznać również, że alians WP i Polsatu ma jeszcze jeden aspekt. Internet może się okazać atrakcyjnym przedłużeniem telewizji. Jak na razie z portalami współpracują dwie główne stacje: TVN i Polsat. Pozostaje pytanie z kim zwiąże się telewizja publiczna.