Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Interaktywnie przez neostradę?

Telekomunikacja Polska poinformowała, że zamierza w przyszłym roku zaoferować swym abonentom płatne usługi interaktywne klasy VoD (Video on Demand), obejmujące przekaz telewizyjny oraz filmy na żądanie. Podstawą dostępu do tych aplikacji mają być stałe łącza internetowe szerokopasmowej neostrady tp.

Sprawnie działające usługi neostrady zachęciły Telekomunikację Polską do rozszerzenia oferty o dostęp interaktywny, który winien przynieść operatorowi większe zyski oraz przysporzyć mu nowych klientów o nieco innych zainteresowaniach. Taką interaktywną możliwość będą mieli wszyscy użytkownicy szerokiego pasma neostrady tp (ADSL) o nielimitowanym czasie dostępu i bez ograniczeń ilości przesyłanych danych, korzystając z wyższej przepustowości niż standardowe 128 kb/s (512 kb/s i 1024 kb/s).

Czas na przewodowe usługi interaktywne dopiero się zaczyna. Do końca 2004 r. na świecie będzie zainstalowanych ponad 80 mln szerokopasmowych linii ADSL, co w porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza przyrost sięgający około 40% (w 2003 r. było ich 58,4 mln). Tylko w Europie przewiduje się w tym czasie funkcjonowanie prawie 24 mln linii ADSL, których użytkownicy coraz częściej już korzystają z płatnych przekazów telewizji pay-per-view, emisji filmowych NVoD (Nearly VoD) oraz dostarczanych w czasie rzeczywistym aplikacji na żądanie VoD (Video on Demand).

Operatorzy działający w krajach Europy Zachodniej dostarczają przez stałe łącza szerokopasmowe nie tylko usługi związane z Internetem. Oprócz nich sprzedają oni także dostęp do muzyki, filmów, wideoklipów, serwerów gier komputerowych oraz co ciekawszych i płatnych serwisów tematycznych lub przekazów telewizji cyfrowej. W Polsce największe szanse na takie usługi ma TP, która obsługuje obecnie około 85% rynku połączeń w sieciach stacjonarnych i jest największym dostawcą usług do zasobów internetowych.

Planowana przez TP nowa usługa szerokopasmowa Triple Play zawiera trzy aplikacje Live TV/VoD/Internet i będzie dostarczana użytkownikom poprzez specjalny zestaw set-top-box z przetwarzaniem sygnału, który z jednej strony jest podłączony do telewizora, a z drugiej przez modem ADSL z siecią. Przepływności wymagane dla różnych usług różnią się między sobą. Dla aplikacji Live TV działającej w czasie rzeczywistym oraz usługi Video on Demand potrzebna jest przepływność łączy sięgająca 3-4 Mb/s, powiedział odpowiedzialny za projekt Tomasz Kuciel z Pionu Multimediów TP. Nie oznacza to jednak, że taką przepustowość musi mieć neostrada tp, bowiem nowa usługa będzie korzystała z osobnego strumienia danych.

W początkowym okresie użytkownik będzie miał dostęp tylko do jednego kanału TV/VoD w danym momencie czasu, co wynika z ograniczeń technicznych stosowanego dotychczas systemu kodowania MPEG-2. Po wprowadzeniu kodowania sygnału wizyjnego według nowego standardu MPEG-4/AVC, zarówno dla sygnału TV, jak i VoD, użytkownicy będą mogli korzystać z dwóch strumieni TV/VoD jednocześnie (dwa niezależne kanały odbiorcze). W tej samej usłudze Telekomunikacja Polska planuje oferować także rozmowy przez Internet w aplikacji VoIP (Voice over IP) i w ten sposób będzie skompletowana pełna obsługa Triple Play.

Operator TP przewiduje powszechne udostępnianie interaktywnych usług Triple Play pod koniec przyszłego roku, przy czym docelowo dostęp do tego rodzaju usług zyska około 80% użytkowników łączy szerokopasmowych. Pilotażowy dostęp do nowej neostrady tp uzyska tysiąc warszawskich użytkowników, którzy będą mogli jako pierwsi oglądać telewizję i korzystać z usługi wideo na żądanie. Według Marka Józefiaka, prezesa zarządu TP, pilotaż tej technologii ma się rozpocząć pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku w Warszawie i we Wrocławiu, a pierwszych komercyjnych klientów firma spodziewa się pozyskać na koniec przyszłego roku (2005 r.).