Inkubator e-Inkubator

Jednym z trzech największych inkubatorów internetowych w Polsce jest e-Inkubator. Nie daje on jednak inkubowanym firmom pieniędzy – tylko sprzęt komputerowy.

Jednym z trzech największych inkubatorów internetowych w Polsce jest e-Inkubator. Nie daje on jednak inkubowanym firmom pieniędzy – tylko sprzęt komputerowy.

E-Inkubator powstał w kwietniu tego roku. Jest to inicjatywa Cisco Systems, DNS Polska, Oracle, RSA Security i Sun Microsystems. Misja firmy – tak jak większości firm tego typu: pomoc wszystkim, którzy mają rozsądny pomysł na projekt w Internecie, ale nie mają środków, ani sprzętu na jego wdrożenie.

W pierwszym miesiącu działalności do e-Inkubatora swoje pomysły zgłosiły 82 osoby. W czerwcu z tej grupy ostało się 20 pomysłów, które spełniały dwa podstawowe wymogi: były nowatorskie, a jednocześnie możliwe do zrealizowania. Pomysłodawcy tych projektów otrzymali na dwa miesiące darmowy dostęp do sprzętu i oprogramowania firm prowadzących projekt.

Jednak większość inkubowanych firm nie zdążyła w tym czasie uruchomić swoich projektów. Na dwadzieścia zaakceptowanych pomysłów wiadomo o dwóch jeden już działa – wyszukiwarka internetowa spółki XOR Internet, drugi ruszy w tym miesiącu – ma być to system scentralizowanej rezerwacji miejsc na wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne. Pozostałym firmom szefowie e-Inkubatora przedłużyli czas bezpłatnego korzystania ze sprzętu.

E-Inkubator zapewnia nakłady inwestycyjne dla każdej firmy uczestniczącej w programie w postaci sprzętu i oprogramowania o łącznej wartości 50 tys. złotych. Można otrzymać również 10 tys. złotych na szkolenia i obsługę. Inkubator również pomoże nowo powstającym projektom w staraniach o przyznanie kredytu bankowego i kapitału pochodzącego z funduszy venture capital.