Infor Biznes wygrywa z pierwszym plagiatorem

104 tys. zł odszkodowania ma dostać Infor Biznes od firmy, która nieprawnie publikowała artykuły Wydawcy w swoim serwisie. "To może być przełomowy wyrok dla wszystkich wydawców prasy" - komentują eksperci.

W lutym tego roku rozpoczęła się walka, którą Infor Biznes, wydawca "Dziennika Gazety Prawnej" wytoczył firmom bezprawnie korzystających z jego artykułów. Straty Wydawnictwa wynikające z takiego procederu oszacowano wówczas na 1 mln zł.

Adwokaci Infor Biznes najpierw wysyłali listy z prośbą o zaprzestanie bezprawnego kopiowania artykułów oraz prosili o uregulowanie w wyznaczonym terminie obliczonych należności. Jeśli te działania były nieskuteczne - kierowano pozew do sądu. W maju większość właścicieli serwisów, którzy wykorzystywali materiały Infor Biznes zgodziło się podpisać umowy licencyjne i uiszczać z tego tytułu opłaty.

Na walkę sądową zdecydowała się jednak białostocka firma Al Pari Business Centre Norbert Poliński prowadząca serwis z poradami Mojeprawo.pl. Można było w nim znaleźć w całości i (bez żadnej umowy) skopiowane artykuły należące do Infor Biznes opublikowane w "Gazecie Prawnej" i serwisach Gazetaprawna.pl i Forsal.pl. między lipcem 2007 r. a marcem 2009 r. Zdaniem Infor Biznes, wydawca serwisu Mojeprawo.pl działał bezprawnie. Sąd przyznał wydawcy rację i nakazał zapłacić odszkodowanie w wysokości 103,95 tys. zł wraz z odsetkami oraz pokryć koszty sądowe w wysokości 8,8 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Równocześnie Infor Biznes podpisał dwie ugody (o łącznej wartości 160 tys. zł) z właścicielami kolejnych serwisów, do których wysłał pozwy z żądaniem odszkodowania. Są to: Polska Izba Paliw Płynnych (właściciel serwisu Paliwa.pl) oraz spółka E-financial (wydawca serwisu e-financial.pl).

Ugoda reguluje warunki korzystania z naszych treści przez wydawców tych serwisów. W ramach porozumienia będą też świadczyć usługi, dzięki którym uzyskane przez nas przychody z czasem zrównają się z wysokością zobowiązań, które uznali - tłumaczy Dariusz Piekarski, prezes Infor Biznes.

Wg cytowanego przez "Dziennik Gazeta Prawna" Macieja Hoffmana, dyrektora generalnego Izby Wydawców Prasy to bardzo ważna decyzja i kolejnym wydawcom będzie teraz łatwiej domagać się od właścicieli serwisów internetowych odszkodowań za wykorzystywane treści. Powołano w tym celu stowarzyszenie Repropol, które (na wzór ZAiKS) pobierać będzie na rzecz wydawców prasy pieniądze za artykuły. Trwają obecnie prace nad ustaleniem wysokości stawek.

Źródła:http://prawo.gazetaprawna.pl , http://wyborcza.pl