Infor Biznes przeciw internetowym plagiatom

Infor Biznes rozpoczyna walkę z wydawcami bezprawnie wykorzystującymi w swych serwisach internetowych materiały dziennikarzy "Gazety Prawnej" oraz portalu Forsal.pl. Pierwszy pozew wpłynął do sądu.

Jak podaje serwis Press.pl - spółka Infor Biznes, wydawca "Gazety Prawnej" oraz portali: gazetaprawna.pl, forsal.pl rozpoczyna walkę z serwisami, które bezprawnie wykorzystują materiały przygotowane przez dziennikarzy Infor Biznes. Wydawca współpracuje w tym obszarze z firmą Plagiat.pl oraz korzysta z pomocy dwóch kancelarii prawnych.

Pierwszym pozwanym została Polska Federacja Rynku Nieruchomości, a podobnych wniosków - wg zapowiedzi Infor Biznes - może być ponad 70. Szacowane przez Wydawcę straty związane z bezprawnym wykorzystaniem własnych treści wynoszą obecnie ok. 1 mln zł.

Adwokaci Infor Biznes najpierw wysyłają listy z prośbą o zaprzestanie bezprawnego kopiowania artykułów i proszą o uregulowanie w wyznaczonym terminie obliczonych należności. - Jeśli prośba nie poskutkuje, kolejny list będzie już pozwem do sądu - mówi cytowany przez press.pl Dariusz Piekarski, dyrektor zarządzający w Infor Biznes.

W myśl przepisów Ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.) za plagiat grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny oraz kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 3. W obszarze odpowiedzialności cywilnej poszkodowany twórca może domagać się także m. in.: zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych z plagiatu korzyści lub zapłacenia podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia.

Źródła:http://www.press.pl http://www.infor.pl