Infonet Services pozbywa się rywala

Infonet Services, dostawca serwisu z danymi komunikacyjnymi do dużych przedsiębiorstw, prowadzi poważne rozmowy na temat przejęcia swojego biznesowego rywala – holenderskiej firmy Equant. Obydwie strony są w trakcie omawiania finansowych warunków przejęcia.

Kilka miesięcy temu France Telecom i Global Crossing zerwały negocjacje dotyczące przejęcia Equanta za 10 miliardów dolarów. Obie firmy nie były się w stanie porozumieć co do warunków kontraktu. Rok temu Deutsche Telekom wycofało się z podobnego kontraktu, przestraszywszy się ogromnej sumy, jaką musiałoby zapłacić za Equanta, którego właścicielem w 33 procentach jest SITA – konsorcjum największych linii lotniczych.

Postronni obserwatorzy uważają, że mariaż Infonetu i Equanta na pewno dojdzie do skutku. W wypowiedzi dla „Financial Times” Dan Fletcher, analityk Lehman Brothers, stwierdził, że „połączenie tych dwóch sieci mogłoby spowodować utworzenie najpotężniejszej sieci danych na świecie”. Według Fletchera, obie firmy wzajemnie się uzupełniają oraz mają podobne strategie.

Equant ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć dystrybucji, obejmującą 180 państw. Jego sprzedawcy pracują w o wiele większej liczbie miejsc na świecie niż sprzedawcy konkurencji. Infonet zrobiłby znakomity interes, przejmując Equanta. Umocniłby swoją pozycję na rynku, a przez to miałby większe szanse we współzawodnictwie ze spółką Concert (joint venture British Telecommunications i At&T), a także z WorldComem i France Telecom. Dochód Infonetu w ubiegłym roku wyniósł 481,4 miliona dolarów, tymczasem Equant osiągnął 1,05 miliarda dolarów. Rynkowa kapitalizacja Equanta wynosi około 9 milionów dolarów, a Infonetu 7 milionów dolarów.