Indie walcząc z terroryzmem blokują internet

Rząd Indii zablokował około 20 stron internetowych i blogów. Zdecydował się na ten krok po doniesieniach agencji wywiadowczej, która twierdzi, że witryny były używane przez terrorystów.

Jak poinformowały IDG News Service dobrze poinformowane źródła, decyzja została podjęta w związku z ostatnim atakiem terrorystycznym na pociąg w Bombaju. Zginęło w nim około 190 osób, a ponad 700 zostało rannych.

Chociaż dostawcy internetu otrzymali listę konkretnych adresów URL, to niektórzy z nich uniemożliwili dostęp do całych domen, ponieważ nie posiadali odpowiednich filtrów, tłumaczy Maheshwari. W związku z tym, dla wielu użytkowników internetu w Indiach niedostępne są na przykład wszystkie blogi znajdujące się w domenie blogspot.com.

Zgodnie z indyjskim prawem, strony internetowe mogą być zablokowane jeśli popierają nienawiść, przemoc, terroryzm oraz pornografię. Ich blokadą zajmują się Ministerstwo Telekomukacji we współpracy z organizacją CERT India.

Wielu indyjskim internautom nie spodobały się posunięcia rządu. Autorzy grupy dyskusyjnej The BloggersCollective uważają, że blokada jest ograniczaniem wolności słowa.

Pojawiają się również opinie, których autorzy wyrażają zrozumienie wobec decyzji rządu. Jak pisze autor bloga The Great Indian Mutiny, nie chodzi o ograniczanie wolności, a jedynie o tymczasowe zablokowanie stron związane z bezpieczeństwem obywateli.