Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ile za domenę orange.pl?

Według nieoficjalnych informacji, operator sieci Orange na zakup domeny orange.pl może wydać nawet 150 tys. euro. Jej aktualnym właścicielem jest Agencja Reklamowa Orange, należąca do Migut Media. -$ Rozmowy prowadzone są z kilkoma zainteresowanymi podmiotami$ - informuje Mariusz Pasznik z Migut Media. NASK potwierdza: Nie nastąpiła żadna zmiana dotycząca własności domeny orange.pl. Centertel 'obkupił się' już natomiast w inne warianty domeny - orange.net.pl ; orange.org.pl , a brytyjski oddział Orange $zaklepał$ adres orange.com.pl.

Właściciel domeny orange.pl zapytany o plany z nią związane komentuje: Migut Media SA jest zainteresowana sprzedażą domeny orange.pl. Rozmowy prowadzone są z kilkoma zainteresowanymi podmiotami. Migut Media S.A. jest otwarta na ewentualne propozycje.

Informacja uzyskana w NASK-u potwierdza, że jak dotąd nic się nie zmieniło: - Nie nastapiła żadna zmiana dotycząca własności domeny orange.pl. Jej właścicielem jest w dalszym ciągu Migut Media SA. - poinformowała nas Anna Rywczyńska z działu public relations NASK.

Zdaniem Piotra Kapcio, dyrektora marketingu spółki home.pl, cena za domenę jest sprawą pomiędzy sprzedającym i kupującym raczej nie podawaną do publicznej wiadomości- Domeny nie są zastrzeżonymi znakami towarowymi. W Polsce istnieje przynajmniej 28 firm, które mają w nazwie słowo Orange - podkreśla. Domenahttp://www.orange.pl została zarejestrowana w styczniu 1999 roku.

Odkupieniem praw do domeny orange.pl będzie zapewne zainteresowany Centertel, po tym jak marka "Orange" zastąpi "Ideę". (wiecej na temat w naszym wczorajszym materiale - Idea już prawie pomarańczowa ). Wiadomość o sprzedaży domeny za kwotę 150 tys. euro podała środowa Rzeczpospolita. - Bez komentarza - ucina Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy PTK Centertel, zapytany o zamiary spółki wobec domeny.

- Jej wartość dla operatora jest bezdyskusyjna. Cena zaś wydaje się niewygórowana, w porównaniu do łącznych kosztów rebrandingu. Nie wyobrażam sobie by spółka mogła odstąpić od zamiaru odkupienia adresu orange.pl. Internet staje się podstawowym narzędziem komunikacji z klientami - zaznacza Bartek Majewski z domu mediowego OMD.

Właściciel marki Orange mógłby także wystąpić o rozstrzygnięcie praw do domeny przez sąd polubowny działający przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji - twierdzi Ireneusz Matusiak, Przewodniczący Podkomisji ds. Domen Internetowych w PIIT. Przedstawiciel Izby nie ujawnił jednak czy taki wniosek pojawił się, zasłaniając się poufnością prowadzonych sporów.

Główni udziałowcy dwóch pozostałych działających w Polsce operatorów komórkowych, zawczasu zaopatrzyli się w domeny serwisów internetowych z końcówką ".pl". Deutsche Telekom, mający przejąć pełną kontrolę nad PTC (sieć Era), wykupił już domeny T-mobile.pl ; com.pl ; org.pl oraz net.pl. Na razie nie są one aktywne. Główny adres www.t-mobile.pl przekierowuje na macierzystą, niemiecką witrynę sieci T-Mobile. Podobnie zrobił brytyjski Vodafone, którego markę być może już wkrótce przejmie Polkomtel, czyli sieć Plus GSM.