IT Project Manager – czym zajmuje się w e-commerce?

Polski rynek e-commerce nieustannie się rozwija, przyciągając do siebie firmy reprezentujące różne branże. Wraz z dynamicznymi przeobrażeniami pojawiły się nowe możliwości na rynku pracy. Jedną z profesji, która może skupiać się wokół handlu elektronicznego jest IT Project Manager. Co należy do obowiązków osoby na tym stanowisku?

Czym zajmuje się IT Project Manager w e-commerce?

Rozwój branży e-commerce niesie za sobą mnóstwo nowych możliwości, ale i wyzwań. Wiążą się one z koniecznością wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ich ciągłego udoskonalania. Skuteczna realizacja projektów nie jest możliwa bez osoby, która sprawuje pieczę nad wszystkimi procesami. Rola ta przypada właśnie Project Managerowi.

Obowiązki osoby na tym stanowisku w znacznej mierze zależą od miejsca jej zatrudnienia. W dużym skrócie praca Project Managera polega na planowaniu i koordynowaniu pracy na każdym etapie danego projektu i jak najlepszym dostosowaniu rozwiązań IT do potrzeb klienta. Do danych obowiązków może należeć jeszcze m.in. ustalanie harmonogramów i planów, konsultowanie priorytetów i wymagań z klientami czy przydzielanie zadań zespołowi deweloperskiemu.

IT Project Manager – pożądane cechy

W zasadzie nie ma jednej odpowiedzi na to, jak zostać Project Managerem. Od kandydatów wymaga się jednak szeregu cech i umiejętności miękkich, które są w tym zawodzie niezbędne. Wśród nich można wymienić przede wszystkim łatwość komunikacji z ludźmi, która jest niezbędna zarówno podczas pracy z zespołem, jak i z klientem czy daną organizacją.

Project Manager bierze na siebie ogromną odpowiedzialność i musi dbać o prawidłowość wielu różnych procesów. Wobec tego niezwykle istotne są także umiejętność pracy pod presją czasu, a więc też odporność na stres oraz duża samodzielność. Oprócz tego wymagana jest zdolność planowania, która jest znaczącą częścią tego zawodu.

IT Project Manager pracujący w branży e-commerce powinien znać zasady jej funkcjonowania i być na bieżąco z trendami i zmianami na rynku handlu elektronicznego. Oczywiście, osoba na tym stanowisku musi również wykazywać się znajomością technologii, w ramach której realizowany jest dany projekt. Co więcej, od kandydatów wymaga się znajomości języka angielskiego, zazwyczaj przynajmniej na poziomie bardzo dobrym, aby ułatwić komunikację z klientem zagranicznym.

Ile wynosi średnia pensja IT Project Managera?

Średnie wynagrodzenie IT Project Managera (również tego w branży e-commerce) w znacznej mierze uzależnione jest od m.in. doświadczenia oraz umowy, na podstawie której pracuje zatrudniony.

Junior IT Project Manager wykonujący zawód w ramach umowy o pracę zarabia około 6,5-7,8 tys. zł brutto miesięcznie. Osoba ze średnim doświadczeniem może natomiast liczyć na pensję w wysokości 12-17 tys. zł brutto na miesiąc. Z kolei Senior IT Project Manager zarabia średnio od kilkunastu do 20 tys. zł brutto.

W przypadku umowy B2B powyższe stawki są odpowiednio wyższe, a miesięczna pensja początkującego Project Managera mieści się w przedziale około 6,4-8,9 tys. zł brutto. Osoba ze średnim doświadczeniem zarabia natomiast 14-20 tys. zł miesięcznie brutto, a pensja Senior IT Project Managera oscyluje w granicach 18-24 tys. zł brutto.

IT Project Manager – gdzie szukać ofert pracy?

Wraz z dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego oraz branży IT na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy na stanowisku IT Project Managera w e-commerce. Kandydaci zainteresowani objęciem tego stanowiska mają do dyspozycji zarówno portale ogólnobranżowe, jak i serwisy specjalistyczne, skupiające ogłoszenia wyłącznie z danego segmentu.

Jednym z nich jest No Fluff Jobs, czyli portal internetowy z ofertami z branży IT, gdzie potencjalne miejsce pracy znajdą również przyszli IT Project Managerowie. Co istotne, przy każdym ogłoszeniu znajdują się widełki proponowanego wynagrodzenia, a wyszukiwanie poszczególnych ofert ułatwia możliwość filtrowania ogłoszeń np. pod względem lokalizacji miejsca pracy.