IEEE bierze pod lupę sieci domowe

Jeszcze kilka lat temu sieć komputerowa kojarzyła się przede wszystkim z dwoma skrótami: LAN i WAN. Rozwój technologii spowodował, że sieci komputerowe wkroczyły do małych biur i mieszkań. I tak narodził się nowy termin - sieci domowe.

Wraz z rozwojem sieci domowych pojawiła się potrzeba opracowania dla nich standardów. Dlatego IEEE powołała do życia grupę roboczą 802.3 Residential Ethernet Study Group, która przygotowuje specyfikacje dla sieci domowych.

Ale standardami, które będą stosowane w sieciach domowych, zajmują się też inne organizacje. Dużą role odgrywa tu przymierze DLNA (Digital Living Network Alliance), które zaproponowało ostatnio specyfikację Home Networked Device Interoperability Guidelines wersja 1.0. Specyfikacja została opracowana z myślą o producentach sprzętu sieciowego stosowanego w sieciach domowych, tak aby oferowane przez nich rozwiązania były ze sobą zgodne.

Więcej o sieciach domowych i przygotowywanych dla nich specyfikacjach będzie można przeczytać w październikowym numerze "NetWorld".