IE nadal traci rynek

Dominująca na rynku przeglądarka internetowa giganta z Redmond powoli ale systematycznie traci użytkowników. Najnowsze rankingi przeglądarek wyraźnie pokazują powolny, lecz stały spadek popularności IE, natomiast stabilny wzrost liczby użytkowników Firefoksa i Safari.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Net Applications, udział Internet Explorera w rynku spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat i wynosi 82,10%. Inne przeglądarki za to zyskują, szczególnie coraz bardziej popularny Firefox, z którego korzysta już 12,46% użytkowników. Także Safari z systemu MacOS X zanotowało spory wzrost do 3,53%. Popularność żadnej z pozostałych przeglądarek nie przekracza pojedynczego procenta.

Od czasu pojawienia się pierwszej wersji Firefoksa, popularność IE stale spada, natomiast konkurent przekroczył próg 10% zaledwie rok temu i jak widać kontynuuje podbój rynku. Można się zastanawiać, czy sytuacja ta się zmieni wraz z zapowiadaną jeszcze na ten miesiąc premierą IE 7 (więcej w artykule "IE7 - premiera jeszcze w tym miesiącu"). Przeglądarka za stajni Microsoftu nie zyskała żadnych nowych funkcji od ponad dwóch lat, a tylko łatano w niej niezliczone dziury. IE 7 może jednak nie mieć łatwego życia, gdyż jego pojawienie się, zbiegnie się w czasie z nową wersją Firefoksa. O wersji RC1 pisaliśmy niecałe trzy tygodnie temu w artykule "Firefox 2.0 RC1 już jest", podczas gdy od kilku dni można już pobrać kolejną - RC2.