Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

IE nadal traci rynek

Dominująca na rynku przeglądarka internetowa giganta z Redmond powoli ale systematycznie traci użytkowników. Najnowsze rankingi przeglądarek wyraźnie pokazują powolny, lecz stały spadek popularności IE, natomiast stabilny wzrost liczby użytkowników Firefoksa i Safari.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Net Applications, udział Internet Explorera w rynku spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat i wynosi 82,10%. Inne przeglądarki za to zyskują, szczególnie coraz bardziej popularny Firefox, z którego korzysta już 12,46% użytkowników. Także Safari z systemu MacOS X zanotowało spory wzrost do 3,53%. Popularność żadnej z pozostałych przeglądarek nie przekracza pojedynczego procenta.

Od czasu pojawienia się pierwszej wersji Firefoksa, popularność IE stale spada, natomiast konkurent przekroczył próg 10% zaledwie rok temu i jak widać kontynuuje podbój rynku. Można się zastanawiać, czy sytuacja ta się zmieni wraz z zapowiadaną jeszcze na ten miesiąc premierą IE 7 (więcej w artykule "IE7 - premiera jeszcze w tym miesiącu"). Przeglądarka za stajni Microsoftu nie zyskała żadnych nowych funkcji od ponad dwóch lat, a tylko łatano w niej niezliczone dziury. IE 7 może jednak nie mieć łatwego życia, gdyż jego pojawienie się, zbiegnie się w czasie z nową wersją Firefoksa. O wersji RC1 pisaliśmy niecałe trzy tygodnie temu w artykule "Firefox 2.0 RC1 już jest", podczas gdy od kilku dni można już pobrać kolejną - RC2.