IDC: prognozy dla rynku serwerów

W minionym roku globalna wartość rynku serwerów spadła o 20%. Stało się tak za sprawą bankructw wielu spółek internetowych oraz silniejszej konkurencji cenowej producentów serwerów. Według analityków IDC w bieżącym roku wartość tego rynku zwiększy się najwyżej o 2-3%.

Według IDC globalne przychody ze sprzedaży serwerów w 2001 r. wyniosły ok. 54,5 mld USD. W porównaniu z rokiem 2000 oznacza to spadek wartość tego rynku o 20%. Wartość ubiegłorocznej sprzedaży odpowiadała tej z połowy lat 90-tych (57,5 mld USD) i była o blisko 14 mld USD niższa niż w 2000 r. (68,2 mld USD).

Zdaniem IDC, główną przyczyną mniejszej sprzedaży serwerów w 2001 r. były masowe upadki dot-comów i firm internetowych, które nabywały lub dzierżawiły bardzo duże ilości serwerów. Na spadek obrotów w tym sektorze miała wpływ wojna cenowa, którą w drugiej połowie 2000 r. w regionie Azji i Pacyfiku rozpoczął IBM. Obniżanie cen platform serwerowych przeniosło się w kolejnych miesiącach na rynki Europy i Ameryki Północnej. Ten sam trend od początku 2001 roku obserwuje się na rynku serwerów klasy low-end.

Analitycy IDC są dość ostrożni w prognozowaniu tegorocznych przychodów ze sprzedaży serwerów. Ich zdaniem wzrosną one jedynie o 2-3%. W ujęciu ilościowym rynek zanotuje wzrost o ok. 11-13%, na co bezpośredni wpływ będzie miała sprzedaż serwerów opartych na architekturze Intela. Słabiej mają się sprzedawać platformy midrange i mainframe. Obecnie serwery intelowskie to 85-90% kupowanych urządzeń, co stanowi prawie 40% globalnych przychodów ze sprzedaży serwerów.