I-mode w Europie

Koncern NEC dostarczy do Europy telefony dla operatorów sieci telefonii komórkowych, którzy wkrótce wprowadzą usługę szybkiego dostępu do Internetu na telefon komórkowy (i-mode).

Z telefonów NEC N21i będą mogli korzystać abonenci sieci administrowanych przez firmę KPN Mobile, która w najbliższych dniach zamierza udostępnić usługę i-mode - czyli szybki dostęp do Internetu za pośrednictwem telefonów komórkowych. I-mode bije rekordy popularności w Japonii (tam usługę tę udostępnia firma NTT DoCoMo, z której licencji korzysta również KPN). KPN w sumie obsługuje ponad 13,6 mln użytkowników telefonów komórkowych. W pierwszej kolejności japońskie aparaty trafią do Niemiec, Belgii oraz Holandii - nastąpi to już wiosną tego roku. W Japonii z usługi dostarczanej przez NTT DoCoMo korzysta około 30 mln użytkowników. Mają oni dostęp do ponad 50 tys. witryn i-mode.

Z informacji udostępnionych przez przedstawicieli NEC wynika, że firma wygrała przetarg na dostarczanie telefonów komórkowych dla europejskich operatorów i-mode. Urządzenia przeznaczone na europejski rynek korzystać będą z pakietowej transmisji danych (GPRS), wyposażone również będą w duże, kolorowe wyświetlacze LCD.