Hutchison wycofało się z E-Plus Hutchison

Kilka godzin po ogłoszeniu wyników licytacji na telefonię trzeciej generacji w Niemczech Hutchison Whampoa wycofał się ze spółki z holenderskim operatorem KPN Mobile. Firmy razem ubiegały się o niemiecką koncesję.

Prezesi Hutchison uważają, że E-Plus – spółka Hutchison Whampoa i duńskiego operatora Royal KPN – zdecydowanie przepłaciła za licencję na UTMS. Za szybki dostęp do Internetu przez telefon komórkowy firma miałaby zapłacić 7,69 miliarda dolarów.

E-Plus Hutchison - utworzone po połowie przez Hutchison Whampoa z Hong Kongu i niemieckiego operatora telefonii komórkowej E-Plus - w 78 procentach należące do KPN Mobile, otrzymało wczoraj za 8,4 miliarda euro dwa zakresy częstotliwości. Prezesi hongkońskiego telekomu uznali, że firma przepłaciła i zdecydowali odstąpić swoje udziały KPN Mobile, który stanie się w ten sposób jedynym właścicielem E-Plus Hutchison.

Niezależnie od niemieckich doświadczeń firma z Hong Kongu nie zamierza rezygnować z walki o telefoniczny rynek europejski. W ubiegłym tygodniu Hutchison zakupił udziały we włoskim Tiscali, aby razem z nim starać się o włoski UMTS. Wcześniej zaś Hutchison razem z japońskim NTT DoCoMo i KPN Mobile poczynił inwestycje w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.