Hewlett-Packard: alternatywa dla IE

Firma Hewlett-Packard zamierza od przyszłego roku zaoferować nabywcom swoich komputerów PC możliwość dokonania wyboru domyślnej przeglądarki stron WWW. Do wyboru będą: Microsoft Internet Explorer 6 i Netscape 8.0.

Porozumienie zawarte w tej sprawie przez firmy Hewlett-Packard oraz Netscape zakłada, że przeglądarka Netscape 8.0 będzie standardowo instalowana na wszystkich komputerach z preinstalowanym systemem Windows XP sprzedawanych przez HP (skróty umożliwiające jej uruchomienie dostępne będą zarówno w menu Start, jak i na Pulpicie). Dodatkowo, na życzenie klienta, Netscape wskazywany będzie jako domyślna przeglądarka stron WWW.

Oferowana na komputerach HP wersja Netscape zostanie skonfigurowana tak, by program automatycznie przełączał się na "silnik" Internet Explorera gdy trafi na stronę, do przeglądania której jest niezbędny IE (standardowo program korzysta z silnika Firefoksa).

Komputery HP z alternatywną przeglądarką na razie dostępne będą jedynie w USA i Kanadzie - przedstawiciele firmy zapowiadają jednak, że pracują już nad rozszerzeniem tego programu na inne regiony.