Haxon SA zwalnia tempo

Właściciel porównywarki cen 9sekund.pl - spółka Haxon z 4 mln do 1,5 mln zmniejsza sumę, którą pozyskać chce ze sprzedaży akcji i informuje o rezygnacji z zakupu spółki Digitas oraz o debiucie na New Connect nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Haxon SA o 2,5 mln zmniejszyła sumę, którą pozyskać chce ze ze sprzedaży akcji w ofercie prywatnej poprzedzającej debiut na NewConnect - teraz zamiast 4 mln Haxon oczekuje 1,5 mln zł.

Z powodu ograniczenia oferty zrezygnowano z zakupu spółki Digitas prowadzącej dwa sklepy internetowe: Mobilworld i Otomedia, z którą podpisano już nawet umowę przedwstępną.

O przyczynę rezygnacji zapytaliśmy Prezesa Zarządu Haxon SA Andrzeja Zająca.

Haxon SA zwalnia tempo
Ze względu na sytuację na rynkach finansowych, wstrzymaliśmy sie czasowo z dokonaniem inwestycji w Digitas Sp. z o.o. Podpisana umowa przedwstępna daje nam taką możliwość i dlatego z niej skorzystaliśmy. Zaangażowanie w Digitas Sp. z o.o. traktowaliśmy jako inwestycję kapitałową i być może powrócimy do niej w przyszłym roku jeśli obie strony bedą w dalszym ciagu zainteresowane - powiedział Andrzej Zając Prezes Zarządu Haxon SA. Obecnie skupiamy się na rozwoju 9sekund.pl i ustaleniu warunków współpracy z partnerem na Ukrainie wobec stworzenia porównywarki cen na tamtejszym rynku, jak równiez pracujemy nad szczegółami względem powstania porównywarki cen w Rumunii. - dodał Prezes Zarządu Haxon SA.

Równocześnie na swojej witrynie Haxon informuje, że ustalono wycenę spółki na 6,5 mln zł. Ponad tydzień temu (20 października br) na łamach Parkietu Andrzej Zając mówił o wycenie całej firmy na poziomie ponad 13 mln zł, zastrzegając, iż firmowy doradca (Top Consulting) wycenił spółkę nawet na 17,5 mln zł. Jednak ze względu na słabą koniunkturę giełdową zdecydowaliśmy, że zastosujemy dyskonto - stwierdził wówczas Zając.

Kiedy nastąpi długo oczekiwany (planowany m. in. na jesień br.) debiut Haxon SA na parkiecie New Connect? Termin debiutu Haxon SA na NewConnect uzależniamy od sytuacji na rynkach finansowych. Przeprowadzamy ofertę prywatną, gdzie inwestorzy nie obligują nas do dokładnego terminu, a również uzależniają go od koniunktury na parkiecie giełdowym. Przypuszczam jednak, że zadebiutujemy na NC nie wcześniej niż w przyszłym roku - deklaruje Andrzej Zając.

W składzie grupy kapitałowej Haxon SA oprócz porównywarki cenowej znajdują się serwisy: viglo.pl, (porównywarka usług), Spedytor.biz (tematyczny serwis ogłoszeniowy dla firm transportowych), Gruunty.pl (tematyczny serwis ogłoszeniowy dla właścicieli działek) oraz RajOpon.pl (sklep z oponami i felgami). Żaden z serwisów nie kwalifikuje się do pierwszej dwudziestki Megapanelu w swych kategoriach.

Przypomijmy, że ostatnimi czasy porównywarka cen 9sekund.pl w Polsce znacznie straciła zasięg i nie znalazła się w pierwszej dziesiątce Rankingu porównywarek cen (Megapanel PBI/Gemius, lipiec 2008). Spadek popularności tłumaczony jest przez Haxon m. in. zmianą systemu porównawczego.

Źródła:http://parkiet.com , http://www.haxon.pl