Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

HP: nasze wyniki pokazują, że Apple nie zdominuje rynku

HP ogłosił właśnie bardzo dobre wyniki za II kwartał 2010 roku finansowego - przy okazji ich prezentowania Mark Hurd, szef firmy, przedstawił prognozy dotyczące rynku sprzętu. Stwierdził m.in., że jego zdaniem Apple ma niewielkie szanse na zdominowanie światowego rynku urządzeń IT i to pomimo wprowadzenia iPada...

W drugim kwartale 2010 r. HP miał przychody netto w wysokości 30,8 mld USD - czyli o 13% więcej niż analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem przedstawicieli koncernu, jest to jasny sygnał, że firmy i klienci indywidualni znów - po okresie zastoju związanego z kryzysem roku 2009 - zaczynają kupować sprzęt.

Zysk operacyjny HP w II kwartale wzrósł o 25%, do 2,9 mld USD. Koncern poprawił wyniki m.in. w działach pamięci masowych i serwerów (ESS) o 31%, komputerowych systemów osobistych (PSG) o 21% oraz druku i przetwarzania obrazu (IPG) o 8%. Dział rozwiązań sieciowych (HP Networking) osiągnął wzrost organiczny na poziomie 31%. Firma jeszcze nie ujmowała w nim wyników po połączeniu z 3Com.

Podczas spotkania z analitykami Mark Hurd, niechętnie wypowiadał się na temat planów HP, choć dużo mówił o ogólnych trendach w sektorze technologicznym oraz sytuacji na rynku finansowym (w tym m.in. ostatnich kłopotach w Unii Europejskiej). Jego zdaniem w najbliższych latach sprzedaż sprzętu będzie szybko rosła (wraz ze wzrostem populacji i wzmagającą się urbanizacją wielu regionów), co spowoduje pojawienie się na rynku zupełnie nowych typów urządzeń. Być może część z nich HP wprowadzi dzięki przejęciu firmy Palm. Mark Hurd zdradził też, że wiąże duże nadzieje z sektorem urządzeń mobilnych. Warto przypomnieć, że ostatnio wiele mówi się o tablecie HP - wedle najnowszych nieoficjalnych doniesień, koncern chce zastosować w nim system operacyjny WebOS (pozyskany właśnie po przejęciu Palma).

Podczas sesji pytań i odpowiedzi Mark Hurd w pewnym momencie bezpośrednio odniósł się do Apple i wielkiego sukcesu iPada - spytano go, jaka będzie odpowiedź HP na ten produkt. Szef HP odpowiedział, że mimo ciepłego przyjęcia produkt firmy Steve-a Jobsa nie ma większych szans na stanie się produktem dominującym na rynku - ponieważ "świat to wielkie miejsce i nie wydaje mi się, żeby jakieś urządzenie mogło stać się wszechobecne".

"Demografia gwałtownie się zmienia - na rozwijających się rynkach szybko rośnie klasa średnia, która masowo migruje do miast. Z prognoz wynika, że w najbliższych 20 latach każdego roku 60 mln ludzi będzie migrowało ze wsi do miast - eksperci spodziewają się, że ta nowa klasa społeczna będzie chętnie łączyła się z cyfrowym ekosystemem za pośrednictwem urządzeń mobilnych oraz niezbędnej do ich funkcjonowania infrastruktury" - tłumaczył Hurd.

Warto dodać, że dane statystyczne podawane przez szefa HP znajdują potwierdzenie w licznych opracowaniach. Z raportu National Intelligence Council wynika, że w 2025 r. ok. 57% populacji świata będzie mieszkało w miastach (dziś mieszka tam ok. 50% ludzi). W raporcie napisano też, że wiele osób - szczególnie w Azji - stanie się członkami klasy średniej i chętnie będą kopiowali wzorce znane z Zachodu, czyli m.in. przeznaczanie większych sum na zakupy.