Gwiazdy przeciwko piratom

Do walki z internetowym piractwem filmowym i muzycznym przyłączyli się wreszcie najbardziej zainteresowani - czyli artyści. Sheryl Crow, The Edge, Ben Affleck, Alicia Keys oraz Dr. Dre wzięli udział w zorganizowanym podczas targów CES spotkaniu poświęconym problemowi piractwa. Spotkanie to było też okazją do zaanonsowania przez koncern HP planów wprowadzenia na rynek odtwarzacza audio, zbudowanego w oparciu o iPoda Apple'a.

Gwiazdy przeciwko piratom

Carly Fiorina podczas wystąpienia

Artyści pojawili się podczas wystąpienia Carly Fioriny, szefowej koncernu HP, który, jak mieliśmy okazję się dowiedzieć, zamierza instalować w swoich produktach zabezpieczenia antypirackie.

Przedstawiciele HP poinformowali, że wkrótce wprowadzą na rynek przenośne odtwarzacze audio, wykorzystujące rozwiązania opracowane przez koncern Apple na potrzeby odtwarzacza iPod. HP zamierza również instalować na swoich komputerach oprogramowanie iTunes Music Store Apple'a (umożliwiające korzystanie z internetowego serwisu muzycznego o tej samej nazwie). Muzyka dystrybuowana przez iTunes jest zabezpieczona przed nielegalnym kopiowaniem.

Odtwarzacze, które wprowadzi na rynek HP, podobnie jak iPod wyposażone będą we wbudowane twarde dyski - w najprostszym modelu dysk będzie miał 20 GB pojemności. Cenę takiego urządzenia ustalono na 399 USD.

W czasie swoich wystąpień artyści tłumaczyli zgromadzonym, na czym polega negatywny wpływ piractwa na rynek muzyczny. Zdaniem Jimmy'ego Iovine, prezesa wytwórni Interscope, największym problemem, związanym z piractwem jest to, że większość użytkowników nie widzi nic złego w nielegalnym kopiowaniu muzyki czy filmów. Dlatego też, jak powiedział Iovine, pozytywnym sygnałem jest fakt, iż koncerny takie jak HP, zamierzaja im przypomnieć o tym, że jest to przestępstwo.