Groźny trojan atakuje Windows XP

Symantec ostrzega przed nowym, groźnym koniem trojańskim, infekującym system Windows XP (poprzez wykryty w październiku, lecz wciąż nie załatany błąd w zabezpieczeniach systemu). Phel - to anagram słowa Help - potrafi zainfekować 13 wersji językowych Windows XP - w tym również polską. Co ważne - na atak trojana podatny jest nawet system uaktualniony przez Service Pack 2.

Błąd, wykorzystywany przez Phel, wykryła 20 października 2004 r. firma Secunia - pisaliśmy o tym w tekście "Nowe krytyczne dziury w IE i SP2". Po zainfekowaniu komputera, Phel umożliwia nieautoryzowanemu użytkownikowi uzyskanie zdalnego dostępu do komputera i zgromadzonych lokalnie plików.

Przedstawiciele Symanteca uspokajają jednak - z ich analiz wynika, że Phel jest źle napisany i stosunkowo często próby infekowania komputera kończą się jedynie wyświetleniem na atakowanej maszynie lakonicznej informacji o błędzie.

Microsoft nie udostępnił jeszcze uaktualnień, usuwających wykryte w październiku błędy w Windows XP - przedstawiciele koncernu mówią jednak, że trwają już prace nad stosownymi poprawkami.