Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Groźny trojan atakuje Windows XP

Symantec ostrzega przed nowym, groźnym koniem trojańskim, infekującym system Windows XP (poprzez wykryty w październiku, lecz wciąż nie załatany błąd w zabezpieczeniach systemu). Phel - to anagram słowa Help - potrafi zainfekować 13 wersji językowych Windows XP - w tym również polską. Co ważne - na atak trojana podatny jest nawet system uaktualniony przez Service Pack 2.

Błąd, wykorzystywany przez Phel, wykryła 20 października 2004 r. firma Secunia - pisaliśmy o tym w tekście "Nowe krytyczne dziury w IE i SP2". Po zainfekowaniu komputera, Phel umożliwia nieautoryzowanemu użytkownikowi uzyskanie zdalnego dostępu do komputera i zgromadzonych lokalnie plików.

Przedstawiciele Symanteca uspokajają jednak - z ich analiz wynika, że Phel jest źle napisany i stosunkowo często próby infekowania komputera kończą się jedynie wyświetleniem na atakowanej maszynie lakonicznej informacji o błędzie.

Microsoft nie udostępnił jeszcze uaktualnień, usuwających wykryte w październiku błędy w Windows XP - przedstawiciele koncernu mówią jednak, że trwają już prace nad stosownymi poprawkami.