Groupon na giełdzie wiosną 2011?

Serwis z internetowymi promocjami, podobno przygotowuje się intensywnie do pierwszej oferty publicznej na wiosnę bieżącego roku. Wcześniej serwis odrzucił ofertę jego kupna przez Google oraz zebrał pokaźną sumę pieniędzy od nowych inwestorów.

Dwie osoby zaznajomione ze sprawą, ale nieupoważnione do wypowiadania się na ten temat, przekazały New York Times informację, że Groupon dyskutował o wejściu na giełdę z bankierami. Podobno wyceniają go na ogromną sumę 15 mld dolarów.

Spodziewany okres wejścia serwisu na giełdę to wiosna 2011 roku. Pierwsza oferta publiczna Grouponu już w tym roku wpisywała by się dość dobrze w całą historię jego dynamicznego rozwoju. Jeszcze w roku 2009 Groupon był wyceniany na 250 mln dol. i działał tylko w USA. Obecnie działa w 35 krajach, a jego wartość jest wielokrotnie większa.

Groupon zmierza na giełdę

Na plany szybkiego wejścia na giełdę wskazują także ruchy wykonywane przez firmę. Jeszcze w grudniu 2010 roku zatrudnili Jasona Childa, byłego wiceprezesa ds. finansów Amazon, a w tym tygodniu serwis zebrał 950 mln dolarów od dużych inwestorów.

Groupon jest ostatnio na fali, a jego potencjalna konkurencja jeszcze nie zyskała sobie ani odpowiednich funduszy, ani renomy by z nim konkurować na arenie międzynarodowej. Jego założyciel Andrew Mason chce wykorzystać tę okazję i jak najszybciej wprowadzić swoja firmę na giełdę.

Rok 2011 może być rokiem giełdowych debiutów popularnych serwisów internetowych. Wcześniej pojawiły się informacje o LinkedIn, a pewne poruszeni widać też w szeregach Twittera oraz Facebooka.