Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Grono.net w stanie upadłości?

Aleksander Kierski, jeden z wierzycieli serwisu, złożył wniosek o upadłość Grono.net - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". W poniedziałek zapaść ma decyzja: sąd albo ogłosi likwidację Grona, albo oddali wniosek o upadłość lub odroczy termin. AKTUALIZACJA: Sąd oddalił wniosek.

Grono.net w stanie upadłości?
Sporo się działo ostatnio wokół serwisu uznawanego za pierwszy prawdziwy społecznościowy projekt w polskim internecie. Wielu zmianom i innowacjom (m. in. wprowadzenie wewnętrznego komunikatora i kanałów RSS oraz reklamy kontekstowej, udostępnienie platformy API, zatrudnienie nowej agencji odpowiedzialnej za PR, a przede wszystkim "facebookowy" redesign serwisu, który spotkał się z dosyć sporym oporem wśród użytkowników) nie towarzyszył jednak wzrost liczby użytkowników i generowanie zysków. Dodatkowo cały czas istniały, a nawet zaostrzały się spory na linii: niektórzy udziałowcy (m. in. Piotr Wilam oraz firma Intel Capital) a Zarząd Spółki z prezesem Robertem Rogacewiczem.

"Gazeta Wyborcza" informuje, że wniosek o upadłość Grona został złożony w lipcu 2009 r. przez jednego z wierzycieli Spółki, Aleksandra Kierskiego. W jego przypadku chodzi o kwotę ok. 800 tys. zł (za niespłacone pożyczki i zaległości z tytułu czynszu i najmu), acz podkreśla się, że wszystkie wierzytelności Grona wynoszą ponad 1,5 mln zł.

Nieznana jest obecna sytuacja finansowa Grona, acz nie jest tajemnicą, że od trzech lat spółka nie przynosi zysków. W roku 2006 r. strata netto wyniosła 175 tys. zł (przy przychodach 905 tys. zł). Rok później wyniki były jeszcze gorsze. Do listopada 2007 r. (wówczas Grono było spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) strata wyniosła 4,2 mln zł przy przychodach 2,5 mln zł. Od listopada do końca 2007 r. Grono (już jako spółka akcyjna) zanotowało 1 mln zł straty. Jeśli chodzi o rok 2008 r. to firma nie złożyła jeszcze sprawozdania finansowego za ten rok, lub jest ono niedostępne.

Jak podaje "Wyborcza" udziałowcy w sumie zainwestowali w serwis 10 mln zł. Piotr Wilam - 3 mln, a pozostałą część fundusz Intel Capital.

Zainwestowane pieniądze zostały przepalone, spółka generuje straty i doszła do takiego stanu, że nie jest w stanie spłacać swoich należności - mówi cytowany przez "Wyborczą" Piotr Wilam, były prezes Onetu, obecnie posiadacz 27% udziałów w Spółce. - Konieczna jest zmiana zarządu. Wilam twierdzi, że chciałby ratować spółkę podwyższeniem kapitału, ale na to nie godzi się obecny zarząd.

Serwis Grono.net powstał w lutym 2004 i po dwóch latach działalności odwiedzało go już 800 tys. użytkowników. Rekordy popularności (rzędu 1,5 mln internautów) święcił przed naszo-klasowym boomem, a o jego popularności i specyficznej elitarności zdecydował niestandardowy sposób gromadzenia użytkowników - aby zostać "gronowiczem" trzeba było zostać zaproszonym przez innego usera, który niejako gwarantował za nową osobę i wprawadzał ją w tajniki korzystania z serwisu. W 2007 fundusz inwestycyjny Intel Capital przejął kilkanaście procent udziałów w serwisie i wydawało się, że Grono wkroczy na nowe tory rozwoju, wtedy również spółka zmieniła formę prawną na S.A. Pojawiła się jednak nasza-klasa.pl oraz setki innych społecznościówek oferujących atrakcyjniejszą formę spędzania czasu niż Grono...

Wg informacji "Wyborczej" Robert Rogacewicz, obecny Prezes Grona i Wojciech Sobczuk, współzałożyciel serwisu, będący właścicielami zarejestrowanej na Cyprze spółki Dreamweb Holdings Limited (posiadającej 55% udziałów w Gronie) od dwóch lat szukali inwestora do Grona. W 2008 r. wycenili serwis na 100 mln zł, na początku 2009 r. obniżyli tę kwotę do 60 mln zł.

Trudno spekulować czy złożony wniosek o upadłość jest efektem faktycznie kiepskiej sytuacji finansowej Spółki czy "tylko" narzędziem walki pomiędzy udziałowcami a zarządem Grona (w czerwcu Piotr Wilam oraz przedstawiciel Intel Capital nie chcieli udzielić absolutorium Robertowi Rogacewiczowi).

W poniedziałek sąd ma podjąć dezycję - albo ogłosi likwidację Grona, albo oddali wniosek o upadłość lub odroczy termin.

AKTUALIZACJA

Sąd oddalił wniosek o upadłość Grono.net uzasadniając wyrok tym, że wszyscy wierzyciele zostali spłaceni.

Źródło: http://wyborcza.pl