Gratka Technologia - nowa spółka Polskapresse

Polskapresse rozpoczęła proces fuzji spółek Sylaba i Gratka, z których połączenia powstać ma nowa spółka Gratka Technologia.

Czytaj też: Gratka w całości w rękach Polskapresse

Prezesem Gratka Technologia zostanie Artur Wiśniewski, dotychczasowy prezes Gratki, a Maciej Przybecki, dotychczasowy prezes spółki Sylaba, członkiem Zarządu. Do spółki Gratka Technologia przejdą wszyscy pracownicy z departamentów technologicznych i administracji Gratki i Sylaby. Natomiast pracownicy działów rozwoju biznesu i marketingu znajdą się w strukturach Polskapresse Pion Internet.

Serwisy obecnie funkcjonujące w ramach Gratki i Sylaby - Gratka.pl, Alegratka.pl, prasa24.pl i book24.pl zostaną wciągnięte w struktury Polskapresse, a od strony technicznej będą utrzymywane przez nową spółkę Gratka Technologia.

"Taki podział kompetencji ma ułatwić Polskapresse zarządzanie serwisami i pozwolić na szybszy ich rozwój" - mówi Grzegorz Haftarczyk, wiceprezes Grupy Wydawniczej Polskapresse - "Gratka Technologia ma nie tylko obsługiwać serwisy Polskapresse, ale także świadczyć usługi zewnętrzne."

Gratka Technologia uzyska kompetencje obu fuzjonowanych spółek: Gratki, która posiada własne zaplecze w postaci Data Center w Gdańsku oraz doświadczenie w realizacji aplikacji desktopowych, serwisów społecznościowych, ogłoszeniowych, informacyjnych i e-commerce, oraz Sylaby, specjalizującej się w aplikacjach internetowych i intranetowych typu CMS, DMS i CRM oraz aplikacjach wspierających sprzedaż.

Siedzibą spółki Gratka Technologia będzie Gdańsk.

Nie jest to pierwszy krok, jaki wydawnictwo podjęło w ramach "reorganizacji działalności internetowej". Wczoraj poinformowaliśmy, że Polskapresse rozstaje się z Benitą Jakubowską, pełnomocnikiem zarządu ds. internetu, i Adamem Gocałą, dyrektorem wydawniczym serwisów internetowych (ich obowiązki przejmą menedżerom z pionu internet). Zwolnione stanowiska zostaną zlikwidowane. Benita Jakubowska była pełnomocnikiem zarządu Polskapresse ds. internetu od maja 2007 r.

Gratka Sp. z o.o. wchodzi w skład Grupy Wydawniczej Polskapresse i powstała w 2000 roku. Gratka Sp. z o.o. jest właścicielem dwóch serwisów ogłoszeniowych: Gratka.pl, obecnie największego i najpopularniejszego serwisu ogłoszeniowego w Polsce z 3 mln 250 tys. ofert oraz Alegratka.pl zawierającej głoszenia w 20 kategoriach. Spółka dysponuje nowoczesnym Data Centre zlokalizowanym w siedzibie Gratki w Gdańsku.

Sylaba Sp. z o.o. wchodzi w skład Grupy Wydawniczej Polskapresse i powstała w 1996 roku jako pierwszy poznański komercyjny dostawca usług internetowych. W 1997 roku jako pierwsza w Polsce przetłumaczyła ówczesną przeglądarkę internetową Netscape Communicator. W ramach Sylaby działają dwa serwisy prasa24.pl i księgarnia internetowa book24.pl.