Gorsze prognozy Intela

Intel już po raz trzeci z rzędu obniżył prognozy wzrostu przychodów.

Spółka zapowiedziała, że po pierwszych trzech kwartałach 2001 r. przychody ze sprzedaży spadną w stosunku do IV kw. ub. r. o 25%, w I kw. 2001 r. mają wynieść ok. 6,53 mld USD. Spółka zapowiedziała również, że zwolni 5 tys. pracowników (5,7% wszystkich zatrudnionych).

Zdaniem analityków najgorzej przedstawiają się prognozy Intela dotyczące wysokości marży brutto, szacowanej w I kw. br. na 51%. Początkowo spółka zapowiadała, że wyniesie ona 58%. Analitycy prognozowali, że zysk Intela wyniesie 21 centów na akcję. Obecnie, z powodu spadku marży brutto spodziewają się od 12 do 14 centów zysku.

„Popyt na nasze układy jest najniższy od wielu lat. Zmniejszyło się również zainteresowanie innymi produktami” - powiedział dyrektor finansowy Intela Andy Bryant. Największy światowy producent ma również zamiar obniżyć wydatki na badania i rozwój technologiczny z 4,3 mld USD do 4,2 mld USD.

Po ogłoszeniu tych informacji kurs walorów Intela spadł na giełdzie we Frankfurcie o 8,62% do 30,26 USD, zaś czwartkowa cena zamknięcia na Nasdaq wyniosła 33,35 USD za akcję.