Googlowe newsy uważniej selekcjonowane

Spółka Google dla serwisu Google News postanowiła zakupić patent na dobór informacji według ich jakości i trafności. Serwis w wersji beta agreguje obecnie wiadomości z 4,5 tys. źródeł. Ich wiarygodność bywa dyskusyjna.

Nie są znane szczegóły dotyczące technologii selekcji wiadmości. Z obserwacji wiadomo jedynie, że w ostatnim czasie wyszukiwarka w większym stopniu opiera się na źródłach o wyższej renomie, choć nie bez znaczenia jest też szybkość publikowania informacji, popularność źródła, z jakiego pochodzą jak również ilość pracujących w redakcji dziennikarzy.

Przedstawiciele Google zapewniają jednak, że mniej znane źródła informacji będą również brane pod uwagę, ponieważ często oferują materiały o bardzo dobrej jakości.

Dbałość o jakość źródeł agregowanych informacji jest ważniejsza dla Google News niż dla konkurencyjnego serwisu Yahoo. Portal zatrudnia bowiem redaktorów, którzy przed publikacją edytują teksty. W przypadku Google wiadomości są gromadzone "z automatu".

Google korzysta obecnie m.in. z takich źródeł informacji jak ABC News, CNN International, Voice of America, Jakarta Post, Christian Science Monitor, World Peace Herald, Xinhua, Reuters, Bloomberg, Los Angeles Times.