Google: wyrok za miniaturki

W sporze prawnym między Google a spółką Perfect 10, wydawcą magazynów i serwisów dla dorosłych, może zapaść niekorzystny wyrok dla operatora najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki.

Perfect 10 złożyła pozew przeciw

w listopadzie 2004 roku. Oskarżenie dotyczyło umożliwienia internautom bezpłatnego dostępu do płatnych treści z serwisów Perfect 10. Dostępny w Google mechanizm wyszukiwania grafik w sieci wyświetlał miniaturki (thumbnails) obrazów, zawierających materiały erotyczne należące do Perfect 10, które internauci nielegalnie umieszczali w różnych serwisach w sieci. Zarząd Perfect 10 motywował swój wniosek tym, że spółka posiada umowy z firmami dystrybuującymi płatne miniaturki zdjęć (oferowanych jako tapety komórkowe) i w wyniku działalności Google ponosi wymierne straty.

Badający sprawę sędzia z Sądu Okręgowego w Kalifornii, stwierdził, iż przynajmniej jedno oskarżenie Perfect 10 ma na tyle silne podłoże merytoryczne, że może w konsekwencji doprowadzić do prawomocnego wyroku na Google. Jednocześnie zaproponował, aby spółki wypracowały jednak kompromis uwzględniający własność intelektualną Perfect 10, i prawo Google do udostępniania użytkownikom zaawansowanych technik wyszukiwania informacji.

Przedstawiciele Google'a zapowiedzieli już, że złożą apelację od każdego ewentualnego wyroku skazującego.