Google wygrało sprawę z internetowymi oszustami

Firma Google wygrała sprawę przeciwko internetowym oszustom, którzy w swojej działalności wykorzystywali jej znak towarowy. To kolejny proces w podobnej sprawie, który został rozstrzygnięty na korzyść internetowego potentata.

W 2009 roku Google wytoczyło proces przeciwko Pacific WebWorks i kilku innym firmom, które umieszczały w sieci strony pozornie oferujące możliwość zarabiania w Internecie. Pozew dotyczył nielegalnego użycia znaku towarowego Google. Jeden ze sloganów tych firm głosił np. Użyj Google by zarobić 1000 dolarów dziennie.

Sprawa przeciwko Pacific WebWorks została rozstrzygnięta na korzyść internetowego potentata w 2010 roku. Jednak Google nie poprzestało na tym i złożyło pozwy przeciwko kolejnym firmom, a w tym Bloosky Interactive i Search 4 Profit, które stosowały podobne praktyki.

Wallstreet Journal informuje, że w czwartek sąd stanowy Utah, nakazał tym firmom wypłacenie Google 1,6 mln dolarów i zabronił im używania symbolów, nazwy i innych problematycznych terminów związanych z Google. Internetowy potentat obawiał się utraty zaufania użytkowników spowodowanej utożsamianiem go z działaniem oszustów.

Google częściej jest pozywane, niż pozywa innych. Przypadki, kiedy firma ta musiała się bronić były bardzo liczne (patrz ramka). Bardzo często Google wygrywa sprawy, w których musi się bronić, a teraz pokazało, że oskarżając jest równie skuteczne.