Google szykuje wyszukiwarkę filmów?

Firmy Google, Microsoft i Yahoo pracują właśnie (niezależnie od siebie) nad stworzeniem mechanizmu, który umożliwiałby wyszukiwanie w Internecie klipów wideo oraz filmów. Najbardziej ambitne plany ma Google, która chce stworzyć wyszukiwarkę, sprawdzającą zarówno zasoby internetowe, jak i archiwa stacji telewizyjnych - informuje serwis CNet.com.

Z nieoficjalnych informacji, zdobytych przez dziennikarzyhttp://CNet.com wynika, że Google prowadzi już rozmowy w tej sprawie ze stacjami telewizyjnymi i operatorami telewizji kablowej. Nie wiadomo jeszcze, czy funkcjonalność przeszukiwania archiwów stacji telewizyjnych zostanie na pewno zaimplementowana do tworzonej właśnie przez Google internetowej wyszukiwarki plików wideo, która ma zostać zaprezentowana w przyszłym roku. Jeśli tak, całkiem możliwe, że wyszukiwanie klipów wideo odbywać się będzie na podobnej zasadzie, jak wyszukiwanie książek w serwisie Google Print (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Google - wyszukiwarka książek") - po wpisaniu szukanej frazy użytkownik otrzyma listę spełniających kryteria wideoklipów, wraz z informacją, gdzie może je znaleźć (np. w archiwum danej stacji TV).

Nad podobnym systemem pracują również Microsoft oraz Yahoo. Gigant z Redmond zamierza zaimplementować wyszukiwanie klipów wideo do Windows XP Media Center - tak, by użytkownicy multimedialnego systemu mogli łatwo wyszukiwać i od razu oglądać ulubione wideoklipy czy filmy (wyszukiwarka ma m.in. przeszukiwać zasoby internetowych serwisów filmowych). Premiera nowej usługi najprawdopodobniej odbędzie się na targach Consumer Electronics Show (CES) w styczniu 2005 roku.

Yahoo nie ma aż tak ambitnych planów - portal pracuje właśnie nad wyszukiwarką, która będzie specjalizowała się w wyszukiwaniu dostępnych na stronach WWW plików wideo. Usługa ma ruszyć już na początku 2005 roku.

Więcej informacji:

http://www.cnet.com