Google przejmuje firmy jak nigdy dotąd

Firma z Mountain View pobija swoje własne rekordy przejęć. W tym roku już 19 firm zostało kupionych przez Google. Większość nabytków jest związana z multimediami, rozwiązaniami mobilnymi oraz społecznościowym.

Jak twierdzi Reuters, Google regularnie rywalizuje o mniejsze firmy z konkurentami pokroju Microsoftu czy Apple. Mimo dużej konkurencji walczącej o nowe technologie, gigantowi z Mountain View udało się w tym roku doprowadzić już do 19 przejęć.

Jest to świetny wynik w porównaniu do zeszłego roku. Wtedy Google przejęło "jedynie" 7 firm. Jaki kierunek zwiastują nowe nabytki? W tym roku aż pięć przejętych firm było związanych ze społecznościami. Jednym z największych zakupów Google z tej gałęzi było nabycie Slide za ponad 180 milionów dolarów.

Wymiana informacji przez użytkowników za pomocą serwisów społecznościowych to bardzo dochodowy interes. Google zaliczyło już parę niezbyt udanych prób wejścia w tą gałąź rynku (Orkut, Buzz). Spekuluje się, że firma znowu chce spróbować swoich sił, m.in. skupiając się na rozrywce online.

Przejęcia związane z technologiami mobilnymi reprezentuje między innymi kupno AdMob. Google wydało na tą firmę 750 milionów dolarów, zyskując w zamian sprawdzone technologie związane z reklamą na urządzeniach mobilnych. Przejęciem AdMob było zainteresowane Apple, jednak oferta Google okazała się lepsza.