Google pomyliło Lecha Kaczyńskiego z Jarosławem

Firma Google zaprezentowała zestawienie haseł najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę w 2010 r. Nie obyło się przy tym bez dość wstydliwej wpadki...

Kadr z filmu Google Zeitgeist 2010

Mijający rok obfitował w tragiczne wydarzenia - trzęsienia ziemi na Haiti i w Chinach, powódź w Pakistanie; odeszło wiele znanych osobistości, osób ze świata kultury, polityki... Miały miejsce wydarzenia o globalnym oddźwięku - piłkarskie mistrzostwa świata w RPA, wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, wybuch wulkanu na Islandii... Były to najczęstsze tematy, na które internauci poszukiwali informacji za pośrednictwem wyszukiwarki Google.

Polskę najbardziej dotknęła katastrofa samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Zginął w niej prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 94 towarzyszące mu osoby. Internet stał się wtedy najważniejszym, ale nie do końca rzetelnym, źródłem informacji, po które sięgali użytkownicy.

Do filmu Google Zeitgeist 2010, stanowiącego podsumowanie corocznego zestawienia najczęściej poszukiwanych w Google'u haseł, zakradł się jednak błąd. W części "We said goodbye to old friends" (ang.: "pożegnaliśmy starych przyjaciół") pojawiło się zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego. Google szybko naprawiło błąd i w nowej wersji filmu wszystko jest już tak, jak być powinno.

Bracia Kaczyńscy byli już myleni przez zachodnie media. Podobną wpadkę zaliczyła w 2008 r. stacja CNN, informując o ostrzelaniu kolumny prezydenckiej w czasie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Gruzji ale prezentując zdjęcie jego brata.

Najważniejsze wyszukiwarkowe "przeboje" Google zostały pokazane na filmie po raz pierwszy w historii zestawienia Zeitgeist. Trzeba przyznać że to dość niefortunne, przynajmniej dla polskich odbiorców, otwarcie.

Najpopularniejsze hasła w Google

Zeitgeist 2010 (z jęz. niemieckiego: zeit - czas i geist - duch; "duch czasu") jest podsumowaniem milionów zapytań wpisywanych przez internautów w okno wyszukiwarki google. W Polsce w mijającym roku najpopularniejszymi hasłami były:

Najpopularniejsze hasła w google.pl w 2010 r.

  1. nasza klasa
  2. gry
  3. allegro
  4. youtube
  5. onet
  6. wp
  7. tv
  8. mapa
  9. poczta
  10. praca
Hasło lech kaczyński było drugim najszybciej zdobywającym na popularności w polskiej wyszukiwarce Google.

Globalną listę i więcej zestawień z całego świata można znaleźć na stronie Zeitgeist 2010 .

Aktualizacja: 09 grudnia 2010 22:39

Materiał wideo został przez Google zaktualizowany i poprawiony. Oryginalny film nie jest już dostępny.