Google ma nowego szefa finansów. Pierwszego

Działająca od 1998 roku Google mianowała swojego pierwszego w historii dyrektora ds. finansowych. Został nim George Reyes, wcześniej piastujący to stanowisko w Sun Microsystems. Wszyscy zastanawiają się, czy są to przygotowania do wejścia na giełdę.

Od chwili powstania w 1998 roku, założone przez Larry’ego Page’a i Sergey’a Brina Google, nie posiadało dyrektora ds. finansowych. Teraz został nim George Reyes, pełniący wcześniej taką funkcję w Sun Microsystems. Nominacja ta nie jest przypadkowa – dyrektorem wykonawczym Google jest w chwili obecnej Eric Schmidt, współpracujący wcześniej w Sun z Reyesem jako dyrektor ds. technologii.

Informacja o nominacji na wakujące stanowisko ponowiła spekulacje na temat rychłej oferty publicznej Google. Firma natychmiast zaprzeczyła, aby w najbliższym czasie miała takie plany. Google jest jedną z nielicznych firm, które nie zdecydowały się na publiczną sprzedaż akcji w czasach dotcomowej gorączki. Firma nie publikuje sprawozdań finansowych, poinformowała jedynie ostatnio, że przez ostatnich 6 kwartałów była zyskowna. Google jest obecnie czwarta pod względem liczby odwiedzin witryną na świecie (po AOL, MSN i Yahoo). Uzyskuje przychody z reklamy i licencjonowania swojego mechanizmu wyszukiwawczego m.in. w AOL TW, Yahoo i AskJeeves.

W czerwcu 1999 roku Google otrzymało od funduszy vc Kleiner Perkins Caufield & Byers oraz Sequoia w ramach kolejnej rundy finansowania 25 mln USD. Do inwestorów firmy należą ponad Uniwersytet Stanforda i współzałożyciel Sun Microsystems, Andy Bechtolsheim.