Google kupuje producenta gier społecznościowych Slide

Google ostro wchodzi na rynek gier. Po inwestycji w firmę Zynga, producenta takich hitów jak Farmville, czy Mafia Wars, obejmuje udziały w firmie Slide.

Według portalu TechCrunch wartość transakcji wynosi 182 mln dolarów. New York Times powołując się na anonimowe źródła twierdzi, że Google zapłaciło za udziały w Slide 228 mln dolarów.

Slide tworzy aplikacje dla wirtualnych społeczności, używane w serwisach społecznościowych takich jak Facebook czy MySpace. Firma jest autorem SuperPoke Pets, Top Fish, SPP Range i SuperPocus Academy of Magic. Slide stworzył Max Levchin, współtwórca PayPal.

Jak informuje Slide na swoich stronach ich celem jest budowanie społeczności, które pozwalają na tworzenie i dystrybucję wirtualnych dóbr. Cytuje też przewidywania, że rynek wirtualnych dóbr osiągnie w 2010 r. w USA wartość 1,6 mld dolarów.

Ani Google ani Slide nie komentują na razie sprawy.

Google odkrywa nowe rynki

Jeżeli informacje na temat tej transakcji potwierdzą się, będzie to znaczyło, że Google znane głównie ze swojej wyszukiwarki i zarabiające na reklamie skręca mocno w stronę cyfrowej rozrywki. Niecały miesiąc temu informowaliśmy o inwestycji Google w firmę Zynga, producenta najpopularniejszych gier na Facebooku: Farmville, Mafia Wars czy Cafe World. W gry Zyngi gra 200 mln osób na całym świecie.

Oznacza to też, że Google zmienia model rywalizacji z Facebookiem. Zamiast tworzenia konkurencyjnych produktów (portal społecznościowy Orkut, który jest popularny tylko w Brazylii, Google Buzz pozwalający na dzielenie się swoim statusem z innymi użytkownikami Gmaila, czy właśnie zamykany projekt Google Wave - społecznościowa "ściana" do dzielenia się informacji), Google przejmuje firmy, które oferują usługi rozrywkowe za pomocą Facebooka.