Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google i Sun - razem przeciwko Microsoftowi?

Firmy Sun Microsystems i Google podpisały porozumienie o współpracy, które zakłada wzajemną pomoc w rozwoju i rozprowadzaniu swojego oprogramowania (m.in. OpenOffice'a, Javy, OpenSolarisa i paska narzędziowego Google Toolbar).

Pierwszym widocznym znakiem współpracy ma być dołączenie paska narzędziowego do przeglądarek internetowych - Google Toolbar - do dystrybucji Javy. Każdy użytkownik pobierający środowisko uruchomieniowe JRE (Java Runtime Environment) z witryny firmy Sun, będzie otrzymywał od razu możliwość zainstalowania Toolbara. Wbrew pozorom jest to poważny krok, gdyż JRE pobierane jest około 20 mln. razy w ciągu miesiąca. Początkowe korzyści nie będą jednostronne, gdyż Google zamierza znacznie zwiększyć zakupy serwerów od Suna.

Duża część porozumienia pozostaje nadal tajemnicą, lecz zdradzono kilka szczegółów. Firmy zamierzają ściślej współpracować w zakresie badań, rozwoju i marketingu. Google zamierza zwiększyć swój udział w rozwoju technologii poprzez aktywne uczestnictwo w JCP (Java Community Process), a także rozwijać open-source'owe projekty OpenSolaris i OpenOffice oraz współuczestniczyć w opracowaniu formatu OpenDocument. Będzie także propagować pakiet biurowy OpenOffice.org, który powstał na bazie kodu uwolnionego przez Suna, dalej aktywnie uczestniczącego w jego rozwoju.

Chociaż żadna z firm oficjalnie tego nie powiedziała, to zacieśniając wzajemną współpracę, będą mocniej konkurować z gigantem z Redmond na rynku oprogramowania i usług.

Szczegóły dotyczące finansowej strony porozumienia nie zostały jak na razie ujawnione.

Więcej informacji