Google i Sun - razem przeciwko Microsoftowi?

Firmy Sun Microsystems i Google podpisały porozumienie o współpracy, które zakłada wzajemną pomoc w rozwoju i rozprowadzaniu swojego oprogramowania (m.in. OpenOffice'a, Javy, OpenSolarisa i paska narzędziowego Google Toolbar).

Pierwszym widocznym znakiem współpracy ma być dołączenie paska narzędziowego do przeglądarek internetowych - Google Toolbar - do dystrybucji Javy. Każdy użytkownik pobierający środowisko uruchomieniowe JRE (Java Runtime Environment) z witryny firmy Sun, będzie otrzymywał od razu możliwość zainstalowania Toolbara. Wbrew pozorom jest to poważny krok, gdyż JRE pobierane jest około 20 mln. razy w ciągu miesiąca. Początkowe korzyści nie będą jednostronne, gdyż Google zamierza znacznie zwiększyć zakupy serwerów od Suna.

Duża część porozumienia pozostaje nadal tajemnicą, lecz zdradzono kilka szczegółów. Firmy zamierzają ściślej współpracować w zakresie badań, rozwoju i marketingu. Google zamierza zwiększyć swój udział w rozwoju technologii poprzez aktywne uczestnictwo w JCP (Java Community Process), a także rozwijać open-source'owe projekty OpenSolaris i OpenOffice oraz współuczestniczyć w opracowaniu formatu OpenDocument. Będzie także propagować pakiet biurowy OpenOffice.org, który powstał na bazie kodu uwolnionego przez Suna, dalej aktywnie uczestniczącego w jego rozwoju.

Chociaż żadna z firm oficjalnie tego nie powiedziała, to zacieśniając wzajemną współpracę, będą mocniej konkurować z gigantem z Redmond na rynku oprogramowania i usług.

Szczegóły dotyczące finansowej strony porozumienia nie zostały jak na razie ujawnione.

Więcej informacji