Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google Street View wraca, przechodnie znikają

Street View to z pewnością jeden z najgorętszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych projektów Google. Ta funkcja Google Maps i Google Earth umożliwia internautom wirtualny spacer ulicami wybranego miasta. W niedzielę kamery GSV znów zaczęły nagrywać w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że ostatnia przerwa w nadawaniu nie była tylko przerwą techniczną. Brytyjska organizacja Privacy International złożyła skargę na Google, które oskarżono o zbieranie poufnych danych mieszkańców. Adnotacją w sprawie było 200 zgłoszeń od osób, które zidentyfikowały się na zdjęciach Street View. Obecnie obraz nadawany z wielu zakamarków świata przetwarzany jest w taki sposób, by zamazywał twarze i numery rejestracyjne.

Niektórzy uważają, że sylwetka i strój to i tak za dużo. Problem próbuje rozwiązać m.in. Arturo Flores z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który usiłuje wymazać ludzkie postaci ze zdjęć. Jak na razie prace ciągle są jeszcze w fazie testów.

Kontrowersje z nakładką Google Maps to nie wyłączna sprawa Brytyjczyków. W Japonii kamery Google pozwalały na obserwacje nisko położonych mieszkań. W USA problem dotyczył miasta North Oaks w stanie Minnesota. Jako, że miasto jest własnością prywatną, obowiązuje tam zakaz fotografowania bez zgody mieszkańców. Także w Polsce, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiadał, że będzie przyglądał się realizacji programu Google Street View w Polsce.

Specjalistów Google nie zrażają te doniesienia. Obiecują jednak, że zrobią wszystko, by żadne poufne dane nie przedostawały się do sieci. Wkrótce usługa Street View pojawi się także w Polsce. Na początek zobaczyć będzie można ulice Warszawy i Krakowa.

Pobierz: Google Earth