Google Realtime, czyli nowy poziom wyszukiwania

Firma Google zaprezentowała swoją najnowszą usługę, która pozwala na przeszukiwanie wieści z ostatniej chwili, a nawet aktualnych wpisów na Twitterze i Facebooku. To nowość, której nie mają nawet wyszukiwarki tych serwisów. Usługa działa już w Polsce. Dzięki niej, możemy być na bieżąco w wybranym temacie, ale także skupić się na wynikach z dokładnie określonego czasu w przeszłości.

Google Realtime, czyli nowy poziom wyszukiwania
Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym pojawiło się w Google w grudniu ubiegłego roku. W naszym kraju usługa, która pozwala na przeglądanie najświeższych wiadomości, działa już od marca. Myślę, że wszyscy zdążyliście już skorzystać z opcji Najnowsze w popularnej wyszukiwarce.

Teraz Google pokaże najświeższe wiadomości niemal natychmiast po ich umieszczeniu w sieci. Znaczy to, że wyniki będą pojawiać się w ciągu kilku minut po nowej notce na blogu czy wpisie w serwisie społecznościowym. Wyniki tak samo szybko będą też znikać z bazy, gdy użytkownik będzie chciał usunąć lub utajnić informacje, które wprowadził do internetu.

Usługa pozwoli na śledzenie najnowszych tematów w trybie dużo szybszym niż do tej pory. Nieważne, szukasz nowości w sprawie krzyża czy meczu Polska - Ukraina, dostaniesz informacje, które ktoś wprowadził choćby przed chwilką. Oczywiście, wyniki można przefiltrować. Po lewej stronie wyszukiwarki wybrać można z opcji: Wszystko, Grafika, Filmy, Mapy, Wiadomości, Książki, Blogi, Aktualizacje lub Dyskusje.

Domyślna opcja Aktualizacji skupia się na nowościach na blogach i w serwisach społecznościowych. W Realtime pojawiła się specjalna linia czasu, która pozwala ocenić, kiedy zainteresowanie danym tematem było w sieci największe, a kiedy zaczynało spadać. Przeszukiwanie można zawęzić do ostatnich 15 minut lub godziny. Można jednak wybrać też wyniki z konkretnego czasu w przeszłości, przeszukując np. wszystko, co pojawiło się wczoraj, od godziny 8:30 do 9:45.

Google Realtime w Polsce nie ma jeszcze wszystkich swoich możliwości. W wersji angielskiej wyszukiwarka pozwala już zawęzić wyniki do konkretnego terytorium. Mowa tu nie tylko o tym, co już znamy - Szukaj w języku polskim - ale ograniczeniu odpowiedzi do wybranego regionu, stanu czy miasta! Google pozwoli też śledzić wybrany temat za pomocą Gmaila lub kanałów RSS.

Jak używać Google Realtime?